Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Смородина

Весняна підгодівля смородини для великого врожаю: як і коли удобрювати?

Весняна підгодівля смородини для великого врожаю
Поділитися записом:

Будь-які ягідні чагарники, в тому числі і смородина, для повноцінного і гарного плодоносіння мають потребу в повноцінному догляді. Найважливіша умова для рясної врожайності – наявність поживних елементів у грунті, в якому вирощується рослина. Смородина (чорна, біла і червона) дуже чуйна на підживлення, на них вона відповідає щедрим і смачним урожаєм.

Навіщо смородині потрібна весняна підгодівля?

Недолік харчування негативно позначається на врожайності чагарнику, на його здоров’я, імунітет, стійкості до несприятливих факторів середовища (заморозки, посуха). Для повноцінної вегетації і плодоношення ягідному чагарнику необхідні макроелементи (азот, калій, фосфор, кальцій), і мікроелементи (бор, магній, мідь, цинк, залізо, сірка, марганець).

 1. Азот відповідає за нарощування зеленої маси (стебла, листя). Азотні добрива потрібно вносити дуже обережно визначати, при надлишку цього макроелементу кущ почне нарощувати зелену масу на шкоду плодоношенню.
 2. Фосфор необхідний для нормального формування кореневої системи, для гарної врожайності: кількість і якість врожаю (смак, солодкість, розмір ягід). При дефіциті фосфору знижується кількість зав’язей, що безпосередньо впливає на кількість плодів, також знижується кількість цукрів в ягодах (тобто вони виростають солодкими).
 3. Калій відповідає за дозрівання, налив ягід, сприяє підвищенню імунітету, визріванню пагонів.
Коли підгодовувати смородину навесні і влітку?

Тому збалансована підгодівля чорної, червоної і білої смородини навесні і влітку допоможе чагарнику нормально почати вегетаційний період і подарувати вам хороший і смачний урожай в літній період. Крім цього, процедура по догляду посилить імунітет культури, завдяки чому вона буде сильніше протистояти хворобам і шкідникам, несприятливим фактором середовища (заморозки, спека, посуха).

Коли підгодовувати смородину навесні і влітку?

Процедура, що проводиться навесні і влітку, можна розбити на кілька ключових етапів. Для кожного з них важливо дотримуватися термінів:

 • Перша підгодівля (ранньою весною). Здійснюється після настання стійкого потепління, на початку вегетаційного періоду (при пробудженні рослини, тобто на початку набрякання бруньок, але до їх розпускання). Перший раз удобрити рослину слід після обрізки, розпушування грунту та видалення бур’янів. Однак важливо дотриматися балансу, не варто поспішати з першою підгодівлею, процедура ефективна тільки після того, як температура грунту буде вище 5-10 градусів тепла (при більш низькій t коріння не зможуть засвоїти поживні речовини). У цей період рослина потребує азоту, але краще застосувати не просто азотне добриво, а комплексне, зміст азоту, фосфору і калію.
 • Друга підгодівля (при бутонізації). Удобрити кущ слід незадовго до цвітіння, тобто в період формування бутонів. Дана процедура спрямована на те, щоб в майбутньому отримати більші і солодкі ягоди, тому виконується фосфорно-калійне підживлення. Допускається невеликий вміст азоту в комплексному підживлення.
 • Третя підгодівля (в період початку цвітіння). Рекомендовано позакореневе обприскування бором (розчин борної кислоти), такий мікроелемент покращує зав’язуваність ягід, завдяки чому урожай буде більше.
 • Четверта підгодівля (після плодоношення). Терміни останньої процедури щодо внесення добрив припадають на кінець літа або початок осені (вересень). Проводиться підживлення калієм і фосфором. Грамотно проведене підживлення допоможе чагарнику закласти більше квіткових бруньок, допоможе підготуватися до плодоношення в наступному сезоні, поліпшить морозостійкість і імунітет рослини, що допоможе краще перезимувати садовій культурі.
Коли підгодовувати смородину навесні і влітку?

Терміни підживлення за місячним календарем 2021 року

Сприятливі дні для підгодівлі смородини за місячним календарем 2021 року:

 • в березні: 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 число;
 • в квітні: 1, 2, 5, 6, 7, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30;
 • в травні: 12, 13, 14, 15, 16, 17, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26;
 • в червні: 1, 3, 10, 11, 12, 16, 17, 18, 20, 21, 22, 23, 26, 27, 28, 29, 30;
 • в липні: 1, 7, 8, 9, 18, 19, 20, 23, 24, 25;
 • в серпні: 1, 2, 3, 10, 11, 12, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30;
 • у вересні: 6, 7, 8, 9, 10, 16, 17, 18, 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28;
 • в жовтні: 3, 4, 5, 6, 7, 8, 24, 25, 26.

Як правильно удобрити чорну, білу і червону смородину?

Щоб процедура по весняному і літньому догляду принесла максимум користі, необхідно знати специфіку підгодівлі, тобто способи, правила, нюанси. Давайте детально розглянемо їх.

Способи підгодівлі

Внести підживлення під будь-які плодові та ягідні культури у відкритому грунті можна двома способами: кореневе підживлення (під корінь), позакореневе (обприскування надземної частини).

 • Кореневе підживлення. Добрива вносяться під корінь (тобто в область пристовбурного кола). Найчастіше під корінь вноситься рідкий розчин (найбільш ефективний метод). Також можна внести сухі добрива (речовини будуть розчинятися вже в грунті через полив або дощ). Вносити їх слід по периметру крони! Найкраще зробити по колу невеликі лунки (або одну борозну) глибиною близько 5 см, влити або насипати в них добрива, а потім назад засипати землею.
 • Позакореневе підживлення – внесення поживних речовин на надземну частину рослини шляхом обприскування. Ефективно для внесення мікроелементів (особливо популярне борне підживлення).
Як правильно удобрити смородину?

Правила внесення добрива

Підживлення – це дуже ефективна і в той же час серйозна процедура по догляду. Вона може як допомогти подарувати розкішний і великий урожай, так і негативно позначитися на здоров’ї і стані чагарника. Втім несприятливі наслідки можливі тільки при порушенні правил процедури. Правильно підгодувати смородину допоможе виконання наступних правил:

 1. Перед внесенням будь-яких речовин необхідно заздалегідь полити кущик звичайною чистою водою. Зробити це найкраще приблизно за 3 години. Попередній полив допоможе уникнути опіку кореневої системи.
 2. При використанні будь-яких добрив необхідно обов’язково вивчити інформацію на упаковці, уважно прочитати інструкцію! Зрозуміло, використовувати речовини важливо строго по інструкції, зокрема дотримуватися рекомендованої дози.
 3. При кореневому внесенні поживних речовин не потрібно удобрювати рослину прямо під стовбур. Важливо відступити в пристовбурних колах невелику відстань від стовбура (приблизно на 30-50 см).
 4. Рекомендований час для підгодівлі (будь-яким способом): ранок або вечір. Виконувати процедуру по догляду в полуденний час вкрай не рекомендовано (при позакореневому обприскуванні листя отримають опік, при кореневому внесенні – виникне стрес у рослини). Днем можна виконувати захід тільки при дуже похмурій погоді, коли в цей день вихід сонце не очікується.
 5. Виконуючи кореневу підгодівлю рідким розчином не можна допускати попадання живильної рідини на надземну частину кущів (ствол, листя, стебла, квіти). Якщо ж такий інцидент все ж стався, то потрібно відразу ж промити (продождювати) це місце чистою водою.
 6. Якщо ви вносите поживні елементи в сухому вигляді, то їх слід закласти в грунт по периметру крони якимось зручним інструментом (наприклад, граблі, мотика).
Чим підгодувати навесні і влітку смородину?

При приготуванні рідкого розчину мінеральних добрив можна дочекатися повного розчинення гранул. Швидше і краще їх розчиняти в гарячій або хоча б теплій воді.
Молодий чагарник, який ви посадили в минулому році підгодовувати навесні не потрібно. Однак таке правило актуально тільки в тому випадку, якщо ви в посадкову яму поклали достатню кількість добрив (тобто заправку). Перша весняна підгодівля після посадки виконується через 2-3 роки (до цього моменту рослина вичерпає все закладене в землю харчування).

Чим підгодувати навесні і влітку смородину для гарного врожаю: відповідні добрива

Вибір правильних добрив на цьому чи іншому вегетаційному етапі вкрай важливий. Від цього в цілому залежить результат процедури, а саме, смачний урожай. Давайте розбиратися, чим можна підгодувати ягідний чагарник.

Важливо! Біла, червона і чорна смородина негативно реагує на хлористі добрива (наприклад, калійну сіль, хлористий калій). Хлоромістячі препарати можуть спровокувати захворювання хлороз.
Хоча і вважається, що на хлор негативно реагує саме біла і червона смородина, все ж не рекомендується вносити такі препарати навіть під чорну смородину.

Перша підгодівля (ранньою весною) смородини

Перша підгодівля смородини проводиться ранньою весною, коли грунт прогріється, як мінімум, до + 5-8 ° C. Сигналом для виконання процедури повинні послужити набряклі нирки (головне, удобрити до їх розпускання).

В цей весняний період чагарник підгодовується азотними добривами, речовина необхідна для інтенсивного росту і нарощування зеленої маси. Але найкраще внести комплексний препарат, який також містить калій і фосфор!

Зверніть увагу! Азотомісткі препарати підходять тільки для ранньої весни. Не варто використовувати їх в кінці сезону і влітку.

Чим підгодувати навесні і влітку смородину

Інакше вони спровокують зростання зеленої маси на шкоду плодоношенню.

Наприклад, можна внести один з наступних варіантів:

Мінеральні азотні добрива:

 • Сечовина (Карбамід). 10-15 грам препарату розчиняється в 10 літрах води (стандартне відро), норма витрати: одне відро такого розчину на один квадратний метр площі.
 • Аміачна селітра. 15-20 г розлучається у відрі води, витрати такі ж, що і в першому випадку.

А можна застосувати органічні азотні добрива:

 • Настій курячого посліду (потрібно розвести в чистій воді у співвідношенні 1:20).
 • Настій коров’яку (розлучається у воді 1:40).

Прекрасний варіант: відразу внести комплексні мінеральні добрива:

 • Нітроамофоска (20-30 г. на 10 л. води);
 • Діамофоска (20-30 г. на 10 л. рідини).

Також ранньою весною корисно здійснити мульчування пристовбурного кола чагарнику добре перепрілим компостом або перегноєм. Мульча при цьому не повинна стикатися зі стовбуром рослини, між ними повинен зберігатися невеликий проміжок. Оптимальна товщина шару 5-7 сантиметрів.

Порада! Описані вище препарати не містять мікроелементів, тому дуже корисно під час першої та другої підгодівлі додатково внести гумати з мікроелементами, наприклад, Гумат калію, Гумат +7 Йод.

Друга підгодівля (під час бутонізації) смородини

Другий раз удобрити смородинові кущі потрібно до цвітіння в період бутонізації. Раніше вже було зазначено, що процедура по догляду в дані терміни необхідна для смачного і рясного ягідного врожаю в майбутньому.

У цей момент необхідне фосфорно-калійне підживлення, при цьому оптимально і невелике внесення азоту. наприклад:

 1. Мінеральне комплексне добриво (в складі азот, калій, фосфор): Нітроамофоска (20-30 г на 10 л води), Діамофоска (20-30 г).
 2. Можна використовувати швидкозасвоюєче добриво, яке містить калій і фосфор, Монофосфат калію (15 г на 10 л води).
 3. Або ж використовувати суміш з суперфосфату (20-30 г) і Сульфату калію (15-20 г).

До речі! Деякі городники принципово не використовують мінеральні добрива (хоча об’єктивної причини для цього немає, адже такі препарати дуже корисні для садових культур, якщо використовувати їх за правилами та інструкції!).

Якщо ви теж намагаєтеся дотримуватися принципів органічного землеробства, то можете в якості азотних добрив використовувати настій коров’яку або курячого посліду. Як калійне добриво – деревну золу (200 г розлучається в 10 л води), в якості фосфорного – кісткове або рибне борошно (склянку на 1 кв.м.).

Чим підгодувати навесні і влітку смородину

Третя підгодівля (на початку цвітіння) смородини

Коли смородина зацвіте, дуже корисно удобрити її мікроелементами. Для кращого зав’язування ягід ефективно обприскати кущ бором. Для приготування розчину потрібно змішати борну кислоту (5 грам) з водою (10 л). Особливо важливо провести позакореневе підживлення, якщо в саду прохолодна, похмура погода.

Четверта підгодівля (в кінці сезону)

Остання процедура в цьому дачному сезоні проводиться в кінці літа (в серпні) або ж на початку осені (до кінця вересня). У цей період необхідно підгодувати ягідно-плодові чагарники фосфором і калієм. Макроелементи підсилюють імунітет садової культури, стійкість до заморозків (зимових і весняних), тобто допомагає культурі підготуватися до зими і пережити цей суворий сезон.

Підходять такі препарати: Монофосфат калію, або суміш суперфосфату і сірчанокислого калію. Дуже зручно використовувати готові комплексні добрива, призначені конкретно для осінньої підгодівлі, впізнати їх легко, на упаковці стоїть позначка..

Зверніть увагу! Хороший урожай залежить не від однієї лише цієї процедури, важливо навесні виконувати комплексний догляд за кущами: зняти зимове укриття, рихлити грунт, поливати, замульчувати, обробити від хвороб і шкідників, обрізати.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *