Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Город

Вирощування тютюну в домашніх умовах

Вирощування тютюну в домашніх умовах
Поділитися записом:

Ви в числі тих, хто любить викурити міцну сигаретку? Тоді вам буде цікава ця стаття і ви дізнаєтеся, як правильно вирощувати тютюн в домашніх умовах. Насправді це не так складно, як багато хто вважає. Необхідно дотримуватися певних правил і тоді можна зібрати відмінний урожай тютюну, а потім поділитися з ним з усіма бажаючими.

Звичайний тютюн, самосад або запашний – всі ці поняття відносяться до одної рослини, яку легко виростити на своїй ділянці. Вважається, що сам принцип вирощування тютюну не такий вже й складний, необхідно тільки більше часу приділити післязбиральної обробці або ферментації. Але і цього боятися не потрібно, нічого складного в цій роботі немає. Тим більше, якщо ви вмієте вирощувати городні культури і робити закупорку на зиму, то з ферментацією тютюну впораєтеся просто на «відмінно».

Що потрібно знати, перш ніж посіяти насіння тютюну?

Давайте спочатку трохи поміркуємо і подумаємо, чи так важливий для вас цей тривалий процес вирощування самосаду, або ж все-таки краще не витрачати свій особистий час і купити пачку-другу сигарет в магазині? Ні, завзяті курці вважають, що зусилля виправдовуються сповна, економія сімейного бюджету очевидна, та й для себе коханого не шкода часу і зусиль. Тим більше що результат буде перевершувати всі очікування: продукт чистий і перевірений, ніякої хімії та добавок не буде.

Ці позитивні моменти як не можна краще доводять, що краще для курця викурити сигаретку власного тютюну, ніж купити «смоляну» з домішкою хімії. А тепер вперед, будемо разом вчитися вирощувати тютюн.

Що потрібно знати, перш ніж посіяти насіння тютюну?Перед тим, як приступити до робіт, необхідно знати, що безпосередньо властивість рослини буде залежати від грунту, в якому вона росте. Адаптується тютюн до будь-яких погодних і кліматичних умов, тільки кінцевий результат може відрізнятися від оригіналу, вирощеного на Півдні країни. Тепер стає ясно, що тютюн – це теплолюбива рослина. Не переживайте, існує кілька сортів самосаду, які адаптуються до складу грунту і температури.

Що ще потрібно враховувати перед посадкою:

 1. Склад грунту безпосередньо впливає не тільки на розмір, але навіть на колір і форму листя.
 2. Аромат тютюну залежить від мінеральних солей, що містяться в грунті, а також рівня вологи.
 3. Якщо повітря недостатньо (вирощування в теплицях), то це позначається на смаку листя.

Важко сказати, скільки століть тому людство відкрило для себе властивості тютюну і те, що цю рослину можна курити. Батьківщиною рослини вважається Перу і Болівія. А ось Європа зобов’язана Колумбу за те, що він привіз цю рослину і навчив європейців палінню.

В даний час обробляється ця культура широко в Індії, Китаї та Північній Америці. В Україні, тютюн також було прийнято вирощувати плантаціями в регіонах з теплим кліматом.

Основна вимога для вирощування цієї культури – висока температура повітря. Тютюн любить, коли на вулиці стоїть спека, тому оптимальна температура для збереження соковитості листя і кольору +30 оС. Грунт підходить більше зволожений і легкий, а також «сипучий» з домішком піску.

Спосіб розмноження тютюну – за допомогою насіння, з яких необхідно спочатку виростити розсаду, а потім вже висадити її у відкритий грунт.

Кожен з вас повинен знати, що в стеблах і листя цієї рослини міститься нікотин, причому в листі його більше (до 3%). Нікотин – це токсична речовина, яка може викликати ейфорію. Проходить цей стан швидко, але зловживати курінням тютюну не потрібно. До речі, вживають тютюн не тільки способом куріння, але ще і жування, а також нюхають тютюновий порошок. Природний нікотин – це сильнодіюча токсична речовина, небезпечна для здоров’я людини.Як вирощувати тютюн у відкритому грунті?

Так все-таки потрібно вирощувати тютюн чи ні? Теоретично так, якщо проблеми зі здоров’ям вас не хвилюють, тоді можна спробувати виростити тютюн для куріння самостійно. Перевага перша – є трохи місця на присадибній ділянці, друга – це проста математика. Відомо, що в 1 сигареті дуже мало тютюну, навіть менше, ніж зазначено на пачці, близько 1 г. Виходить, що в пачці всього 20 г. Якщо викурювати пачку сигарет в день, то це вже удар по сімейному бюджету. Припустимо, в місяць доведеться купувати 30 або 31 пачку, а за рік виходить велика сума. В результаті тютюн обійдеться практично задарма і навіть якщо в рік знадобиться всього 6-8 кг, то це не так багато, як вартість покупних сигарет.

Якщо умови дозволяють, то всього з 1 куща можна отримати до 30 г. тютюну! А всього на 1 сотці землі виростити до 7 рослин! Саджанці розташовують на відстані 20 см один від одного, а крупнолисті – 30 см, густота посадки 70 на 30 або 70 на 20 см. Якщо зайняти ділянку, рівну 40 м2, то всього доведеться посадити 300 саджанців. І ще, якщо рослина виходить концентрованою або як кажуть, «злий» тютюн, то його доведеться розбавляти стеблами цієї ж рослини, а це ще вигідніше.

Дізнаємося, які сорти тютюну краще висаджувати

Якщо ви в числі тих, хто мріє зібрати свій перший урожай тютюну з власної ділянки, тоді вам необхідно обзавестися насінням. Посадковий матеріал потрібно купити в магазині. Консультанти запропонують на вибір кілька популярних сортів тютюну, це може бути «Сільський» або «Вірджинія». Розглянемо докладніше кожен вид цієї рослини.Сорти тютюну для вирощування

Сорт «Вірджинія» – смак листя м’який, ніжний. Пристосовується цей сорт рослини до будь-яких кліматичних умов. Елітні сорти тютюну вирощують в сприятливих умовах в Бразилії. Обробляють зібране листя простим способом: обкурювання димом.

Сорт «Сільський» – стійкий до змін погодних умов, лист міцний і терпкий. Аромат – тонкий.

Існує ще багато різних сортів тютюну, які також можна спробувати виростити в домашніх умовах. Кожен сорт виведений з урахуванням вирощування в Україні. Дуже важливо враховувати місцевість, де буде вирощуватися тютюн, щоб вибрати правильний сорт.

Вирощування запашного тютюну

Для вирощування тютюну з насіння, спочатку потрібно підготувати посадковий матеріал. Зробити це просто, так ми готуємо будь-яке насіння перед посадкою: просто замочуємо його в мокрій тканині з додаванням антисептика (це може бути винна кислота або трохи калійної селітри). Сухе насіння загортаємо в ганчірочку, змочену у воді з додаванням антисептика, залишаємо на добу. Цей метод дозволяє поліпшити якість насіння.

Після витримки необхідно промити посадковий матеріал, ретельно віджати зайву рідину, розкласти на блюдце або емальований посуд, а потім поставити на підвіконня (місце повинно бути теплим). Час від часу доведеться зволожувати тканину з насінням. Слідкуйте за тим, щоб не допустити проростання росточків на довжину, що перевищує розміри зерен, тоді паростки швидко обламуються і знижується схожість тютюну.

Після того, як насіння проростуть, вони стають сухими або сипучими. Їх необхідно змішати зі спеціальним розчином (продається в магазинах) або з піском.

Вирощування запашного тютюнуОрієнтовна дата посадки насіння: в кінці лютого або на початку березня. Посів насіння тютюну здійснюється в домашніх умовах. Полив – дуже дбайливий, щоб не пересушити і не перезволожити грунт, оскільки це негативно позначається на ароматі листя. Воложимо грунт кожен день, підтримуючи оптимальний рівень вологості. Температура в приміщенні + 23-25оС.

Дуже важливо при вирощуванні розсади тютюну вносити підживлення, це може бути курячий послід або мінеральні добрива.

Готова для висадки у відкритий грунт розсада досягає зростання 15 см з розвиненими листочками і міцною кореневою системою.

За 7 днів до передбачуваної дати посадки необхідно поступово привчати розсаду до змін температурних умов, щоб загартувати молоді рослини.

Посадка розсади тютюну

Дуже важливо при вирощуванні тютюну з насіння вибрати правильне місце для посадки. Вибирайте таку ділянку, щоб в цьому місці не було застою вологи і протягу. Грунт удобрити і гарненько розпушити. Добрива підійдуть такі: гній або компост. Обов’язково перед посадкою необхідно прибрати бур’ян з ділянки.

Правила посадки тютюну:

 1. Терміни посадки розсади – кінець квітня і включно до кінця травня. Якраз ці місяці – найсприятливіший час, тому що заморозки вже позаду.
 2. Розсаду потрібно висаджувати, дотримуючись відстані 20 см. Між рядками залишимо проміжок, рівний 70 см для того, щоб кожна рослина розвивалася повноцінно, а листя були великими.
 3. У кожну лунку після посадки розсади тютюну необхідно вилити 1 л. води.
 4. Бічні пагони і суцвіття в період посадки необхідно обламати.
 5. Перше підгодівля – відразу після посадки сумішшю гною з суперфосфату. Також можна використовувати воду, з додаванням сірчаного порошку.
 6. Коли ви побачите перші суцвіття, обробіть кожен кущик настоянкою на цибулинні або воді, настояної на часнику.
 7. Через 7 днів потрібно повторити обробку рослин лушпиння настоянкою, а ще через тиждень – останній раз. Тоді можна домогтися, щоб тютюн виріс запашним.Посадка розсади тютюну

Шкідників і хвороби тютюну

У тютюну багато «прихильників», тому необхідно вчасно проводити заходи захисту, щоб зберегти урожай.

Поширені тютюнові шкідники:

 • «Тля персикова», тютюнова або оранжерейна – найстрашніший шкідник для цієї рослини. Вражає багато культур, в тому числі і дикорослі. Попелиця висмоктує всі соки з рослини, знижуючи якість врожаю;
 • «Чорна ніжка» – вражає масово всю розсаду, вражаючи підставу стебла. На поверхні, ураженої шкідником, з’являється темний або світлий наліт. Збудники довгий час можуть залишатися в грунті;
 • «Мозаїка» – відмінні властивості цього шкідника видно неозброєним оком: на рослині з’являються світлі плями. Згодом ці уражені листя відмирають;
 • «Борошниста роса» – на листках з’являються плями, що нагадують павутину. Борошнистий наліт поступово стає суцільним, вражаючи верхівки рослин;
 • «Коренева чорна гниль» – цьому шкіднику властиво вражати молоді рослини, але хворобам піддається і доросла рослина. Листя поступово в’януть, на корінцях утворюються білі з чорними цятками цятки;
 • «Рябуха бактеріальна» – кінчики молоденьких листочків на розсаді і молодих рослинах покриваються маслянистими або мокрими плямами. Якщо на вулиці волого, то поступово рослина гине.

Правильний збір тютюну

Вирощування тютюну в домашніх умовах – заняття цікаве. Поступово ви освоїли тонкощі вирощування розсади, і тепер настав час збору врожаю. Спочатку потрібно обламувати нижні листки з кожного дорослої рослини. Зібране листя необхідно розкласти в 1 шар на сонці і залишити на 2 дні. Після чого перенести листя в темне приміщення з підвищеною вологістю. Залиште листя на просушку на цілий місяць. Щоб підтримувати в приміщенні певний рівень вологості, можна поставити в кімнаті, де сушаться листя тютюну, ємність з водою і стежити за рівнем.

Будьте уважні при зборі тютюну. Справа в тому, що кожен кущ складається з 4-х ярусів і листя кожного ярусу дозрівають поступово. Тому при зборі кожного разу потрібно підписувати зібраний урожай, щоб не заплутатися. Перерва між збором врожаю – 2 тижні. Збір листя тепер – з верхівки-вниз. Верхні листки будуть найціннішими.Правильний збір тютюну

Як виконати ферментацію тютюну?

Правильне просушування листя – це вже половина успіху. Залишиться зовсім небагато, щоб домогтися кінцевого результату і викурити довгоочікувану сигаретку власноруч вирощеного тютюну. Не варто поспішати, щоб поліпшити якість зібраного матеріалу, необхідно виконати процедуру ферментації. Зробити це можна і самостійно вдома. Але для цього доведеться постаратися.

Для обробки листя необхідна спеціальна шафа. Зробити її можна самостійно зі старого холодильника. Всередину помістіть терморегулятор і нагрівальний елемент. Запам’ятайте, що у кожного сорту тютюну різна технологія ферментації.

Що ж таке ферментація? Це складний процес обробки зібраної сировини при високій температурі (+ 50оС) на протязі 2-3-х тижнів.

Для чого необхідна складна ферментація? Щоб позбутися від зайвої фортеці, тобто, знизити вміст нікотину, витравити смоли і поліпшити смакові якості.

Якщо немає можливості спорудити спеціальну шафу для сушіння листя, допускається прискорена ферментація. Помістіть подрібнене листя в духовку (температура не вище + 60оС).

Готовий тютюн можна подрібнити, зберігати в полотняних мішечках, захищаючи від вологи. Курять власноруч вирощений тютюн в трубці, загортають цигарки, використовуючи спеціальний папір (продається в магазинах).

Тепер ви знаєте, як вирощувати тютюн в домашніх умовах. Успіхів вам у ваших починаннях!

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *