Останні Записи:
  • Чому не цвіте герань:… Швидше за все, цього сезону ваша герань (королівська пеларгонія) відмовилася цвісти або цвіла дуже мляво (утворилося і розпустилося лише кілька бутонів), при цьому рослина стояла…
  • Живці для щеплення плодових… Безумовно, ви чудово розумієте, що щеплення зможе добре прижитися, якщо підібрати хороший вихідний матеріал, інакше кажучи, своєчасно та правильно заготовити якісні живці (щепи). Далі поговоримо…
  • Коли і як збирати… Швидше за все, ви чудово розумієте, що від того, наскільки правильно і вчасно буде зібран врожай, залежить і те, як довго він зберігатиметься в майбутньому.…
  • Багаторічні садові квіти, що… Багаторічні квіти ростуть, розвиваються і цвітуть кілька років поспіль, при цьому вимагають менше уваги та турботи, ніж однолітки. Як садити і доглядати багаторічники, які цвітуть…
  • Як садити кукурудзу: терміни,… Пригостити сім'ю вареною кукурудзою влітку, законсервувати качани на зиму — це завдання, які ставлять перед собою багато господинь. Щоб отримати якісний урожай культури, потрібно визначити…
Зелень

Вирощування щавлю у відкритому грунті

Вирощування щавлю у відкритому грунті
Поділитися записом:

Щавель – одна з улюблених городніх культур. Його особливо цінують за те, що він, з’являючись на грядках у квітні-травні, є раннім джерелом вітамінів.

Щавель є однорічною або багаторічною рослиною сімейства гречаних. Має легко відомий кислий смак. З нього готують супи, додають у салати та соуси для надання освіжаючої кислинки.

Листя має характерну витягнуту форму з коротким черешком. У період цвітіння рослина випускає квітконоси з дрібними червоними та зеленими квітками. Після цвітіння в листі накопичується велика кількість кислоти, вони стають грубішими і жорсткішими і в їжу їх вживати не рекомендується. Рослина розмножується насінням.

Урожай збирають вже за півтора місяці після посадки. Щавель можна культивувати все літо.

Які сорти щавлю бувають?

Загалом у світі відомо понад 150 сортів щавлю. У їжу використовують лише кілька видів, а інші представники сімейства відносяться до бур’янів та декоративних рослин. У середній смузі його часто можна зустріти у дикому вигляді на полях, луках, по берегах річок, на пустирях. Дикий щавель більше нагадує траву, тоді як культурний є кущиком з великою кількістю ніжного листя.

Найбільш популярні сорти “Смарагдовий король”, “Бельвільський”, “Звичайний Чемпіон”, “Малахіт”, “Смарагдовий сніг”.

Щавель щитковидний відрізняється більш м’яким смаком та округлою формою листя.

Щавель гороб’ячий частіше використовують у косметології та медицині. У їжу не застосовують, оскільки у ньому міститься дуже багато кислоти.

Щавель червоний має характерні червоні прожилки. Його використовують як декоративну рослину.

Підготовка грунту

Найчастіше в середній смузі культивують багаторічні сорти щавлю, тому до підготовки місця для посадки необхідно підійти з усією ретельністю, адже рослина там зростатиме до 5 років.

Щоб посадити щавель навесні, грядку треба починати готувати з осені. Ділянку добре перекопують і боронують, даючи бур’янам можливість зійти. У цьому випадку перші морози занапащають небажану рослинність, і грядка буде більш чистою. Потім удобрюють гноєм, перегноєм, вносять суперфосфат та калій під перекопування. Лужний грунт необхідно підкислити.

Рослина дуже чуйно реагує на бур’яни, які помітно пригнічують його зростання. Тому ділянку потрібно ретельно прополоти, особливо не допускаючи присутності пирію.

Навесні грядку потрібно добре розпушити, додати мінеральне підживлення, вже на початку квітня можна висаджувати насіння.

Щоб урожай був багатим, потрібно знати, як посадити щавель правильно. Посадка щавлю проводиться в неглибокі поперечні борозни глибиною 1,5-2 см. з відстанню між борознами не менше ніж 20-25 см.

Вирощування щавлю у відкритому грунті

Вибір місця під посадку щавлю

Щавель віддає перевагу легким пухким суглинистим або супіщаним грунтам, чудово росте на торфі. Місце має бути досить вологим, але без застоїв води, для вирішення цієї проблеми доведеться влаштувати дренаж.

Ділянка для посадки щавлю повинна бути світла, бажано, з невеликою півтінню, наприклад, біля паркану або за будинком.

Попередниками щавлю можуть бути селера, редис, капуста, буряк, морква, петрушка.

Нюанси посіву у різні терміни

Щоб отримати хороший урожай, важливо ретельно вивчити, як садити щавель і коли. Насіння можна сіяти ранньою весною, протягом усього літа та восени під зиму.

Температура грунту для весняної посадки може становити лише +3-5℃. Щавель – культура морозостійка, і легкі весняні заморозки їй не страшні. Ранні посадки зазвичай дають багатий урожай, оскільки земля насичена вологою.

Якщо посадку щавлю проводять влітку у відкритий грунт, необхідно забезпечити рослинам регулярний рясний полив, щоб забезпечити гарну схожість насіння. За літньої посадки врожай можна знімати вже в серпні.

Під зиму намагаються посадити щавель у жовтні-листопаді, коли дні будуть холодними і насіння не зійде, а залишиться в землі чекати весни. Схожість насіння в цьому випадку гірша, ніж при весняній та літній посадці, зате перший урожай можна буде отримати вже у квітні, коли актуальна боротьба з зимовим авітамінозом.

Догляд за щавлем

Вирощування щавлю не потребує складної агротехніки, з цим процесом упорається навіть новачок. Основні умови для отримання хорошого урожаю:

  • своєчасне прополювання;
  • розпушування;
  • регулярний рясний полив.

Протягом літа рослини можна підгодовувати розчином столового оцту з розрахунку 150-200 мл. на відро води.

Багато садівників вважають, що деревна зола – універсальне добриво, яке підходить для всіх видів посадок. У випадку з щавлем це правило не працює, — зола розкислює грунт, а щавлю навпаки потрібна кисла.

Вирощування щавлю у відкритому грунті

Щавель потрібно регулярно обрізати, коли листя досягнуть розміру 10-12 см. В іншому випадку старе листя стає грубим, в ньому накопичується шкідлива для організму щавлева кислота. Квітконоси також треба видаляти, якщо ви розраховуєте отримати зелену масу, а не посадковий матеріал.

На зиму вкривати щавель не потрібно.

Хоча рослина може в одному місці зростати до 5 років, найкращу врожайність вона зберігає у перші 2-3 року. Після цього щавель краще пересадити на інше місце.

Хвороби та шкідники

Найчастіше рослину вражають борошниста роса, іржа, плямистість. Подолати хворобу можна за допомогою фунгіцидів контактної дії.

На недоглянутих, засмічених бур’янами грядках на щавель нападає щавлевий листоїд, залишаючи на ніжному листі дірки. Для захисту від шкідника необхідно ретельно прополювати грядку, можна накидати на неї покривний матеріал. Для боротьби з листоїдом проводять обприскування настоями тютюнового пилу, деревію, деревної золи. При сильній навалі жуків можна вдатися до допомоги інсектицидів, бажано на натуральній основі.

Вирощування декоративних сортів

Вирощування щавлю декоративних сортів з агротехніки нічим не відрізняється від звичайної рослини. Так само необхідно забезпечувати своєчасне прополювання і розпушування, регулярний полив.

Найбільш декоративними вважаються сорти з червоними та бордовими прожилками «Кривава Мері», «Червоні жилки» та ін. Малюнок виявляється тим яскравішим, чим сонячне місце обрано для посадки. Дуже красиво виглядає декоративний щавель серед каміння альпійських гірок.

Інші декоративні сорти, наприклад, Альпійський, Водний, Дрібнощитовидний відрізняються різними відтінками зелені, незвичайною формою листя. Можуть бути чудовим фоном для красивоквітучих садових рослин, прикрашати береги штучних водойм.

Збір урожаю

Щавель необхідно збирати правильно та своєчасно, тоді за сезон вдасться зняти 3-5 урожаїв. Листя обрізають, коли вони досягнуть в довжину 10-12 см. Після цього грядку треба пропушити і зробити підживлення. Останній урожай знімають не пізніше ніж за місяць до можливих заморозків, інакше рослина ослабне і погано перезимує.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *