Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Зелень

Висаджування розсади селери (кореневого і черешкового) у відкритий грунт: терміни, правила, схема

Висаджування розсади селери (кореневого і черешкового) у відкритий грунт
Поділитися записом:

Селера – корисна і смачна рослина. Урожай залежить від того, який різновид ви посадили, якщо коренева селера, то ви отримаєте соковитий коренеплід; а якщо стебловий, то соковиті черешки. У культури тривалий вегетаційний період, тому в регіонах з коротким і холодним літом його потрібно вирощувати через розсаду (особливо пізньостиглі сорти!).

Коли висаджувати розсаду селери на грядку: оптимальні терміни

Важливо своєчасно пересадити сіянці на постійне місце на дачі. Адже якщо висадити рослину занадто рано, холодна погода і раптові заморозки можуть послабити чи погубити селеру. А якщо пізно, то рослини «пересидять» в тарі, гірше переживуть пересадку у відкритий грунт, а також можуть не встигнути наростити хороший врожай (міцні черешки або коренеплід в залежності від виду).

Вибираючи, час, коли ви збираєтеся висаджувати селеру на грядку навесні, в першу чергу потрібно орієнтуватися на погодно-температурні умови! Грунт у відкритому грунті повинен прогрітися до 12 градусів тепла. При цьому повинна повністю пройти загроза нічних заморозків. Орієнтовний час висадки: середина травня. У різних куточках нашої країни погодні умови можуть дуже сильно відрізнятися, отже, і терміни висадки відрізняються, наприклад:

 • Центр і Схід – висаджувати оптимально в другій декаді травня;
 • Північ – висадка проводиться в останній декаді травня;
 • Південь – пересадити рослини можна вже в середині квітня.
Висаджування розсади селери (кореневого і черешкового) у відкритий грунт

Терміни висадки рослин на грядку навесні також визначаються віком розсади (приблизно через 2 місяці після появи дружних сходів). Як правило, до моменту висадки у розсади селери (і кореневої, і черешкової) виростає по чотири-п’ять добре розвинених справжніх листочків, самі ж рослини досягають висоти у 12-15 см.

Як підготувати розсаду селери до посадки у відкритий грунт?

Щоб розсада селери після висадки на грядку змогла швидко і легко прижитися, адаптуватися в городі, необхідно її підготувати.

В першу чергу корисно підгодувати рослини за 2-3 тижні до пересадки. Можна використовувати будь-яке комплексне добриво для розсади. Використовувати будь-який препарат потрібно за інструкцією! За пару годин до підгодівлі обов’язково полийте рослини звичайною водою.

За два тижні до висадки у відкритий грунт дуже корисно почати загартовування розсади селери. Загартовування покращує імунітет рослин і робить їх в цілому більш стійкими. Перші дні гарту приміщення, де вирощуються рослини, просто рясно провітрюється. Потім слід почати виносити розсаду на відкрите повітря, наприклад, на балкон або прямо в город. Загартовування на відкритому повітрі починається з 1 години, а закінчується цілим днем ​​(напередодні висадки). Тобто виходить, що час загартовування потрібно збільшувати з кожним днем ​​поступово! Це ж стосується і освітлення: перші дні рослини на свіжому повітрі повинні бути в тіні, на сонце їх потрібно виводити поступово.

Де садити селеру на дачі: вибір місця

Щоб стеблова і коренева селера дала хороший і смачний врожай, необхідно посадити її на відповідну ділянку в саду. Ідеальна грядка для культури: сонячне, відкрите місце з легким, пухким, родючим, супіщаним грунтом нейтральний за кислотністю.

Висаджування розсади селери (кореневого і черешкового) у відкритий грунт

При виборі місця для висадки рекомендується враховувати і принципи сівозміни (тобто чергування культур). Хороші попередники на грядці для селери: бобові культури, томати, огірки, капуста. Погані попередники: петрушка, кріп, пастернак, морква.

Хороші сусіди по грядці: цибуля, часник, картопля, цибуля. Можна садити селеру в міжряддях між цими культурами (запах цієї рослини відлякує деяких шкідників).

Підготовка грядки

Рекомендується заздалегідь підготувати грядку до вирощування культури (бажано за сезон, тобто ще з осені, або хоча б за 4-2 тижні). Під перекопуванням (на глибину штик лопати) потрібно внести перегній або компост (4-6 кг. на 1 квадратний метр), а також мінеральне добриво, наприклад, Нітроамофоска або Діамофоска (по інструкції). Останні мінеральні добрива актуально внести при перекопуванні весною, восени ж доцільно внести Сульфат калію і Суперфосфат.

Порада! Якщо грунт на ділянці важкий, щільний і глинистий, то під перекопування слід внести пісок (1 відро на квадратний метр) і ще бажано некислий торф (стільки ж).

Схема висадки розсади селери у відкритий грунт

Покрокова схема висадки розсади селери у відкритий грунт:

 • За пару годин до процедури полийте рослини звичайною водою кімнатної температури (не холодною!).
 • Зробіть лунки на обраній ділянці. За розмірами ямка повинна бути трохи більше земляного кома рослин.
 • Якщо раніше навесні або восени ви не вносили під перекопування добрива, то їх потрібно зараз внести на дно лунки: жменю перегною і 1 чайну ложку суперфосфату (або замість нього жменю деревної золи). Добрива потрібно перемішати в лунці з рівною кількістю звичайної землі. А також обов’язково покладіть тонкий шар землі на добрива, щоб коренева система розсади не отримала опік.
 • Після цього потрібно полити лунки великою кількістю води, почекати поки вода вбереться.
 • Акуратно дістаньте розсаду з ємності разом з грудкою землі. Так як пересадка проводиться методом перевалки, руйнувати кому землі не можна. Спосіб дозволяє зберегти кореневу систему від пошкоджень.
 • Поставте рослину з грудкою землі в лунку. Розсада повинна залишатися на такому ж рівні, на якому вона росла до цього.
 • Засипте порожнечі в ямці землею, ущільніть грунт навколо руками.
 • Проводьте рясний полив.
Висаджування розсади селери (кореневого і черешкового) у відкритий грунт

Догляд за селерою після пересадки

Щоб в перший час після висадки розсада кореневої або черешкої селери добре прижилася у відкритому грунті, а в майбутньому дала хороший врожай, необхідно надати їй грамотний догляд. Доглядати за рослинами необхідно наступним чином:

 • Якщо після висадки розсади погода сонячна, то рекомендується перші 2 дні притіняти рослини з південного боку агроволокном (наприклад, поставити стовпчики і натягнути на них нетканку).
 • Якщо перший час після пересадки виник ризик весняних заморозків, необхідно захистити рослини! Для цього, наприклад, можна поставити дуги на грядці і натягнути на них агроволокно (спанбонд).
 • Перший час важливо трепетно ​​ставитися до вологості грунту, рослини в цей період вкорінюються і приживаються на новому місці, тому їм потрібна цілюща волога. Регулярно поливайте селеру, уникаючи надмірного перезволоження.
 • Поливати рослини потрібно рясно. Наприклад, якщо поливати часто і невеликою кількістю води, то коренева селера може вирости бородатою.
 • Корисно замульчувати поверхню грунту навколо рослини. Процедура мульчування зберігає вологу в грунті на більш тривалий час. Наприклад, можна замульчувати соломою, перепрілою тирсою, некислим торфом.
 • Якщо ви не стали мульчувати грядку, то необхідно періодично після дощу або поливу рихлити поверхню грунту в міжряддях. Розпушування супроводжується прополкою бур’янів.
 • Якщо ви спочатку садили розсаду в живильний, удобрений грунт, то в період вирощування можна обійтися без підгодівлі.
 • При вирощуванні черешкової селери необхідно здійснити високе підгортання для відбілювання черешків.
 • Особливість догляду за кореневою селерою: необхідно в середині літа відгребти землю від верхньої частини коренеплоду і обірвати бічні корінці. Маніпуляція допоможе отримати більший за розмірами врожай.

Як видно, процес висадки розсади селери на грядку дуже простий! Набагато простіше безпосереднє вирощування сіянців в домашніх умовах. Якщо акуратно виконати процедуру за всіма правилами, то рослини 100% добре приживеться і порадує вас гарним врожаєм.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *