Останні Записи:
 • Чому не цвіте герань:… Швидше за все, цього сезону ваша герань (королівська пеларгонія) відмовилася цвісти або цвіла дуже мляво (утворилося і розпустилося лише кілька бутонів), при цьому рослина стояла…
 • Живці для щеплення плодових… Безумовно, ви чудово розумієте, що щеплення зможе добре прижитися, якщо підібрати хороший вихідний матеріал, інакше кажучи, своєчасно та правильно заготовити якісні живці (щепи). Далі поговоримо…
 • Коли і як збирати… Швидше за все, ви чудово розумієте, що від того, наскільки правильно і вчасно буде зібран врожай, залежить і те, як довго він зберігатиметься в майбутньому.…
 • Багаторічні садові квіти, що… Багаторічні квіти ростуть, розвиваються і цвітуть кілька років поспіль, при цьому вимагають менше уваги та турботи, ніж однолітки. Як садити і доглядати багаторічники, які цвітуть…
 • Як садити кукурудзу: терміни,… Пригостити сім'ю вареною кукурудзою влітку, законсервувати качани на зиму — це завдання, які ставлять перед собою багато господинь. Щоб отримати якісний урожай культури, потрібно визначити…
Ожина

Як і чим підгодувати ожину навесні, влітку та восени?

Як і чим підгодувати ожину навесні, влітку та восени?
Поділитися записом:

Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров’ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд та відповідні сезону добрива. Коли і чим удобрювати ожину – читайте у статті.

Навіщо ожині потрібне підживлення?

Садову ожину підгодовують з тією ж метою, що інші рослини. Добрива насичують грунт корисними речовинами, які потрібні чагарнику для зростання та розвитку, зміцнення імунітету та покращення якості ягід.

Які елементи необхідні ожині?

Як і іншим ягідним культурам, ожина під час дозрівання ягід та на інших етапах вегетації потрібні: азот, фосфор, калій, цинк, бор, мідь, кальцій і магній. Деякі з перерахованих речовин рослина може отримати з мульчі або мінерального добрива для ожини, інші надходять у грунт з компостом, торфом та перегноєм.

Різновиди добрив для ожини

Вибір, чим підгодувати ожину, починається з переваг (мінерали чи органіка). Мінерали бувають односкладовими та комплексними. Одночасно допускається вносити органічне та мінеральне добриво для ожини, але при цьому важливо не перегодовувати рослину.

Мінеральні препарати

Мінеральне добриво з перевагою азоту у складі потрібно навесні, а коли кущ цвіте і готується до наливу ягід, йому потрібні фосфор та калій. До заморозків, коли врожай зібраний, кущі знову підгодовують калієм.

Як і чим підгодувати ожину навесні, влітку та восени?

Вибираючи, чим підгодувати ожину під час цвітіння та на інших стадіях вегетації, можна зупинитися на одному з популярних варіантів:

 1. “Майстер” – суміш хелатних мікроелементів. Універсальний варіант розвитку культури на будь-якій стадії. Вносять шляхом краплинного поливу чи дощуванням. Переваги суміші – добре розчиняється у воді, простий у застосуванні, доступний за ціною.
 2. «Плантафол» – листове підживлення з комплексом NPK та мікроелементами. Підходить для будь-якої стадії розвитку молодої культури та дорослих кущів. Застосовується у сумішах з пестицидами. Переваги – не залишає нальоту на листі. Недолік – незручно дозувати та зберігати (потрібно переливати у скляну тару).
 3. «Кеміра» – комплексне підживлення ожини без хлору. Оптимально збалансоване. Якщо рослина погано росте, варто спробувати цей варіант. Переваги – водорозчинність. Недолік – висока ціна.
 4. “Солюпотас” – азотне добриво без хлору. Підвищує стійкість до посухи, грибків, морозів. Добре впливає на плодоношення. Переваги – доступна ціна, простота застосування. Недолік – незручна тара.
 5. “Агріфлекс” – антистресовий адаптоген. Стимулює зростання культури, захищає від морозів, опосередковано впливає на підвищення врожайності.

Органічне підживлення

Вибираючи, чим підгодувати ожину, з органічних добрив можна зупинитися на наступних варіантах:

 • гній;
 • послід;
 • компост;
 • тирса;
 • зола.

Можна купити готове біологічне підживлення для різних стадій вегетації. Ось деякі з них:

 1. «Фертімікс Біогумус» – стимулює розвиток коріння та листя, підвищує імунітет;
 2. “Новоферт Ягода” – застосовується через кожні 2 тижні на етапі цвітіння. Коли врожай дозріє, підгодівля більше не потрібна;
 3. “Ріверм” – рідке добриво для зростання культури та захисту від грибків;
 4. “Біотеррам”. У складі – 4 різновиди гною та відходи сільськогосподарської діяльності. Підвищує родючість грунту.

Органомінеральні комплекси

Для ожини підживлення може бути не тільки органічним або мінеральним, але й змішаним (органомінеральним). Такі добрива інакше називають гуміновими. Виготовляються вони з мулу, торфу, гною, відходів харчопрому та вуглевидобутку, посліду та компосту. Перераховані речовини обробляють фосфорною кислотою, розчинами аміачними, калійними солями.

Як і чим підгодувати ожину навесні, влітку та восени?

Гумінові препарати продаються в сухій та рідкій формі. Застосовують їх не більше 2 разів за сезон, інтервал між підживленням – 10 днів. Вони сприяють утриманню вологи в піщаних грунтах, забезпечують водо- та повітропроникність суглинків, знижують концентрацію солей у засолених грунтах та виводять шкідливі речовини з земель, перенасичених пестицидами, нітратами та іншими хімікатами.

Народні засоби

Для догляду за ожиною використовують як покупні, так і самостійно приготовлені розчини. Один з варіантів – трав’яний настій. Для його приготування збирають і дрібно нарізають бур’яни, поміщають в ємність і заливають водою. Додавши дріжджі, залишають на 7 днів. Готовим настоєм поливають ягідні чагарники двічі на тиждень протягом місяця.

Інший популярний рецепт: яєчну шкаралупу подрібнюють у кавомолці, заливають водою та залишають на 24 години. Розчин використовують для поливу рослин.

Дозування добрив

Магазинні підживлення розводять за інструкцією. Домашні добрива виготовляють як концентрат, який перед застосуванням розбавляють водою. На відро води беруть 500 мл. коров’яку, або 1 л. кролячого або кінського гною, або 250 мл. пташиного посліду, або 1 ст. золи.

Розчини потрібно настоювати 2-4 дні, проціджують та розбавляють водою 1:10. Щоб запобігти випаровуванню корисного настою з грядки, поверхню грунту вкривають мульчею шаром 5 см.

Догляд у різну пору року

Залежно від сезону різняться вибір та нюанси використання підживлення, оскільки на різних стадіях вегетації рослині потрібні різні корисні речовини.

Як і чим підгодувати ожину навесні, влітку та восени?

Весною

Як тільки розтане сніг, можна удобрити ділянку калійною селітрою. Гранули препарату розкидають по грядках та поливають. З мінеральних підживлень використовують також сульфат калію, сечовину, суперфосфат, борофоску. Після прогріву грунту укласти шар мульчі заввишки 10 см. з суміші торфу та перегною.

Влітку

Час використання комплексних складів. У червні та в липні краще обприскувати рослину розчинами фосфору, калію та азоту. Кореневі підживлення використовують після рясного поливу грунту. Серпень пропускають, щоб рослина відпочила перед підготовкою до зими.

Восени

Якщо влітку добрива застосовують для активізації зростання культури та отримання рясного врожаю, то ближче до осені мета – підготувати ягідний кущ до зимівлі. Восени краще використовувати кореневе підживлення. Після обрізки куща землю навколо перекопують разом з органікою, сульфатом калію та суперфосфатом.

Способи підживлення ожини

Розрізняють підживлення кореневе (полив) та позакореневе (зрошення, обприскування).

Кореневе

Перевага – потрапляння харчування безпосередньо до коріння. Органіку розводять водою або змішують з землею. Мінерали розчиняють у воді або розкидають на поверхні грунту з подальшим поливом.

Позакореневе

Для обприскування використовують лише мінеральні речовини. Препарат розводять водою за інструкцією, вибирають відповідну погоду (сухо та прохолодно) та час доби. Бажано подивитися прогноз та переконатися, що дощу у найближчі пару днів не буде.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *