Останні Записи:
  • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
  • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
  • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
  • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
  • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Поради

Як і чим розкислити грунт на ділянці? Найефективніші методи

Як і чим розкислити грунт на ділянці?
Поділитися записом:

У рослинництві вирішальним чинником є ​​якість грунту, від типу грунту залежить врожайність. Якщо грунт кислий, створені всі умови для активного зростання моху і мокриці, корисні ж культури в таких місцях не приймуться. Це з особливим кислотно-лужним балансом, який перекриває доступ важливим поживним елементам до рослин. У підвищеній кислотності не виживають корисні бактерії та мікроорганізми, які сприяють зростанню зелені. У цьому випадку навіть гарне добриво не дасть жодних результатів.

Що робити, якщо грунт кислий? У цій статті докладно розглянемо способи вимірювання кислотності грунту та способи розкислення.

Навіщо розкислювати/розлужувати грунт?

Більшість сільськогосподарських культур виростає на слабокислих (конюшина, кульбаба, ромашка), нейтральних (подорожник, щавель) і лужних (мак, берун) грунтах. Кислий грунт – ідеальне середовище для розвитку паразитів та шкідливих комах. У таких місцях накопичуються важкі метали, які згубно впливають на стан рослин. Зверніть увагу, що такі мінерали, як фосфор, калій, азотисті сполуки, сірка, магній, мідь, бор засвоюються рослинами з показником 6-7 pH.

У садівництві та сільському господарстві аграрії, перш ніж спланувати насадження, з’ясовують рівень кислотності грунту, адже у кожної рослини свої переваги у цьому плані. За статистикою підвищена кислотність щонайменше на 20% знижує врожай.

Як визначити кислотність грунту?

Кислотно-лужний баланс вимірюється у показниках pH у діапазоні від 0 до 14 одиниць. Чим більше цифра, то більша кислотність субстрату. Для початку давайте розберемося в типах грунту за рівнем pH:

Рівень pHТип грунту
0-4сильнокислотний
4-5слабкокислотний
5-6середньокислотний
6-7нейтральний
7-8слаболужний
8-10середньолужний
10-14сильнолужний

Визначити тип субстрату влітку можна навіть неозброєним оком за непрямими ознаками. Якщо на землі росте багато бур’янів і моху, а щавель відмінно приживається, отже, грунт кислий. Щоб виправити ситуацію і покращити якість грунту, потрібно вносити спеціальні речовини, що коригують рівень pH. Розглянемо докладніше, як визначити кислотність за допомогою підручних та недорогих засобів.

Як і чим розкислити грунт на ділянці?

За допомогою лакмусового папірця

Візьміть зразки грунту на різних ділянках, помістіть у тканинну мішечки або просто загорніть у тканину. Опустіть у невелику ємність з дистильованою водою, можна скористатися склянкою. Співвідношення грунту та рідини має бути 1:1. Через 5 хвилин можна приступати до експерименту. Завантажте в кожну ємність по лакмусовому папірцю і зачекайте 2 секунди. Папір змінить колір, на упаковці до набору додається шкала кислотності. Додайте папірці до показників і визначте рівень pH.

За допомогою оцту

Якщо немає часу йти в магазин за лакмусовим папірцем, можна обійтися домашніми засобами. Використовуйте 9% оцет. Важливо, щоб грунт не стикався з металом. Можна покласти землю в блюдце або будь-яку склянку з пластику, кераміки або скла. Плісніть на субстрат оцет, велика кількість піни говорить про високу лужність грунту. Якщо реакції немає або вона слабовиражена, значить грунт кислий.

За допомогою відвару листя

Зробіть відвар з вишневих або смородинових листочків, опустіть у рідину зразки землі. Розчин змінить колір. Синій відтінок свідчить про лужні показники, причому, чим більш насичений колір, тим вище буде значення. Якщо відвар почервонів – рівень кислотності високий.

За допомогою буряків

Буряк – невибаглива до грунту рослина і може рости на будь-якому субстраті, але зовнішній вигляд бадилля буде відрізнятися залежно від показників pH. Чим вище кислотність – тим червоніше листя. На лужних грунтах бадилля буде зеленим з невеликими включеннями червоних прожилок.

Як і чим розкислити грунт на ділянці?

Матеріали та способи розкислення грунту

Давайте розбиратися разом, чим розкислити грунт і як покращити його показники для пишного врожаю. Зверніть увагу, це довгий процес, на який знадобиться кілька місяців. Найкращий час для проведення маніпуляцій – вересень-жовтень.

Доломітове борошно для розкислення грунту

Один з найдоступніших і найпопулярніших способів розкислити грунт. Цей засіб не тільки вирівнює рівень pH, але й служить ефективним добривом, адже до складу входить велика кількість магнію і кальцію. Борошно чудово показало себе у боротьбі проти шкідників. При цьому цей екологічно чистий продукт не надає шкідливого впливу на самі рослини та абсолютно безпечний для людини. Поступово розподіліть борошно по поверхні грунту і розпушіть грунт.

Вапно (вапнування) грунту

Діючий спосіб розкислити грунт, а за одне усунути цвіль та інші хвороботворні мікроорганізми. Речовина продається як порошок. Засіб досить агресивний і при попаданні на шкіру може спричинити опік. Дотримуйтесь правил безпеки та розподіляйте вапно на ділянці лише у рукавичках. Препарат знищує як шкідливі, так і корисні бактерії, тому наступної весни потрібно внести до грунту добрива.

Зола деревна (золірування)

Безпечне органічне добриво, яке можна зробити самостійно. Це особливо актуально, якщо восени ви обрізали багато дерев. Спаліть їх і зберіть золу. Розкислення грунту буде успішним за дотримання пропорції 1 кг./м.кв грунту.

Крейда та гіпс для розкислення грунту

Ефективність розкислення грунту крейдою залежатиме від дисперсності пилу — що дрібніші частинки, то вище проникність. Бажано використовувати крупинки трохи більше 1 мм. На закислений грунт належить висипати 550-700 гр./м.кв., для середньо кислого субстрату вистачить 400 гр., слабокислі грунти обробляються з розрахунку 250-300 гр./м.кв.

Як і чим розкислити грунт на ділянці?

Готові розкислювачі

Комплексні препарати для розкислення грунту можна купити у магазині. До складу сумішей також входять поживні речовини для підживлення грунту. Засоби вносяться в грунт навесні до посадки.

Сидерати для розкислення грунту

Існує ряд рослин, які сприяють розкисленню грунту: ріпак, фацелія, гірчиця, буркун, люпин та ін. Глибоке коріння відмінно розпушує землю, піднімаючи з глибоких шарів мінерали, які нормалізують рівень pH. Після скошування наземна частина рослин використовується як добрива.

Висновок

Експерти попереджають, що застосування розкислювачів грунту за народними рецептами (крейда, вапно, доломітове борошно, зола) не повинно поєднуватися з мінеральними та органічними добривами. Відбудуться хімічні реакції, і корисні речовини будуть нейтралізовані. Якщо ви боретеся з окисленням грунту восени, то удобрювати субстрат можна лише навесні.

Перш ніж обробити кислий грунт на городі, визначте рівень pH грунту на різних ділянках. Не рекомендується тотальне розкислення всього субстрату, так ви втратите можливість вирощувати рослини, що мешкають у кислому середовищі. Попередньо виділіть місце для посадки щавлю, агрусу, журавлини, лохини та інших культур, які дають хорошу врожайність у закисленому грунті. Підвищуйте лужність землі лише у тих місцях, де це необхідно.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *