Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Троянди

Як і коли правильно обрізати троянди навесні?

Як і коли правильно обрізати троянди навесні?
Поділитися записом:

Чудові троянди в саду завжди привертають увагу своїм бездоганним виглядом, солодким ароматом і великою кількістю красивих квіток. Однак ця рослина вимагає відповідного догляду, який зводиться не тільки до правильного поливу, підгодівлі органічними і мінеральними добривами і видалення бур’янів. Агротехніка троянд, яка забезпечує здоров’я і красу вашим рослинам, обов’язково включає в себе таку складову, як обрізка.

Відповідно, якщо ви хочете, щоб троянди у вашому саду добре росли, не хворіли, виглядали доглянутими і рясно цвіли все літо, їх обов’язково потрібно обрізати. Порада універсальна і застосовна до будь-яких різновидів цієї прекрасної квітки, хоча, зрозуміло, обрізка плетистої троянди відрізняється від обрізки паркової або чайної. Але про це ми поговоримо окремо.

Троянди можна обрізати як навесні, так і восени, залежить це від регіону проживання і ваших особистих переваг. Поради з цього приводу можна почути найрізноманітніші, як і думки про найбільш вдалий час для проведення даної процедури. Троянди обрізають і влітку, але це легка щадна обрізка, яка проводиться швидше для краси і стимулювання цвітіння. А ось від короткої обрізки залежить не тільки зовнішній вигляд і тривалість цвітіння, але і здоров’я ваших красунь.

Як і коли правильно обрізати троянди навесні?

Коли краще обрізати троянди?

Вважається, що восени пагони чіпати не варто, і правильна обрізка троянд виконується виключно з приходом весняного тепла. У цієї думки багато прихильників, які стверджують, що через осінню обрізку троянди після зимової сплячки можуть вийти з-під укриття пошкодженими і навіть хворими.

Справа в тому, що у троянд, виведених селекційним шляхом, відсутній період спокою. У південних районах, де температура навіть в січні не опускається дуже низько, при належному догляді троянди ростуть і цвітуть протягом усього сезону. І процес життєдіяльності цих рослин зупиняється тільки після настання стійкого мінуса. Саме тоді вони припиняють активне зростання і цвітіння.

Обрізка завжди стимулює розвиток все нових і нових пагонів, тому і вважається, що восени її краще не проводити, особливо якщо ви живете в регіоні, де осінні місяці теплі і вологі. Нирки після процедури почнуть розвиватися в невідповідних для цього умовах, і наступаючі морози знищать молоді пагони. Додатково до цього при відлиги вони просто почнуть гнити в укритті, заражаючи здорову рослину. У цьому випадку вас дійсно можуть чекати навесні неприємні сюрпризи.

Навіть якщо плюсова температура в холодну пору року протримається недовго, все одно існує ризик того, що троянда прокинеться в невідповідний час. Якщо молоді пагони почнуть з’являтися на необрізаних рослинах, нічого страшного не трапиться – ви все одно видалите їх навесні після зняття укриття разом зі старими гілками. А ось якщо почнуть витягуватися молоді стеблинки, які пізніше повністю вимерзнуть, у рослини можуть бути серйозні проблеми – аж до того, що навесні воно загине.

Тому восени має сенс видалити тільки зовсім м’які незрілі гілочки, які виросли пізно і ще не одресневіли, і підрівняти кущ, щоб його простіше було укрити на зиму. Можете трохи почекати – молоді пагони ще будуть цвісти, і виглядають троянди під снігом просто дивовижно. Прибрати їх можна трохи пізніше.

Як і коли правильно обрізати троянди навесні?

Тільки не залишайте ці пагони разом з сухими квітками на зиму за названими вище причин – вимерзнувши, вони почнуть гнити під укриттям, і грибкових інфекцій вашій рослині не уникнути. Лікувати подібні захворювання дуже складно, при цьому вони легко вражають сусідні екземпляри.

Види обрізки троянди

Обрізка буває різна і потрібно пам’ятати про це, перш ніж взятися за секатор. Залежить вона і від результату, якого ви хочете добитися, і від того, які троянди ростуть у вас на ділянці.

Як правильно провести весняну обрізку в залежності від різновиду рослини – тема окрема, проте деякі універсальні поради можна дати, не вдаючись у тему надто глибоко.

Коротка (сильна, низька) обрізка троянди

Коротка обрізка – це процедура, при якій від пагонів залишається не більше 1/3, і від підстави рівня гілок їх обрізають трохи вище третьої-четвертої нирки.

Важливо! Зріз завжди роблять під гострим кутом, над ниркою, що росте на зовнішній частині побіга, залишаючи відстань від нирки до зрізу не менше 0,5 см і не більше 1 см. Це універсальна порада, яку можна застосувати до всіх троянд.

Як і коли правильно обрізати троянди навесні?

Така обрізка відмінно підходить для поліантових, чайно-гібридних, і троянд флорибунда – проводять її після того, як з них знімуть зимове укриття.

Саме після сильної низької обрізки троянди починають активно випускати свіжі молоді пагони, на яких в червні з’являться спочатку бутони, а потім і квіти. На таку процедуру перезимувалі рослини реагують дуже позитивно, так що не бійтеся братися за секатор.

Важливо! Інструмент для обрізки троянд завжди повинен бути дуже гострим, щоб не передавити кору на побігу. Троянди не терплять тупих секаторів і дуже погано реагують на пошкодження гілок.

Якщо діаметр зрізу занадто великий (більше 1 см), бажано замазати його садовим варом, щоб туди не потрапила інфекція. Особливо актуальна ця порада для регіонів з вологою і холодною весною.

Середня (помірна) обрізка троянд

Помірну обрізку навесні не проводять, вона потрібна трояндам після закінчення цвітіння. Підходить така обрізка практично всім трояндам середнього розміру, з її допомогою формують красивий акуратний кущ.

При середній обрізці пагони просто вкорочують приблизно до 6-7 нирки від підстави, і проводять її зазвичай в кінці липня. Якщо процедуру провести правильно, троянда зацвітає повторно, при цьому друге цвітіння може бути не менш рясним, ніж перше.

Як і коли правильно обрізати троянди навесні?

Правила обрізки ті ж самі – гострий секатор, швидкий надріз без передавливания плбігу, кут зрізу приблизно 45 градусів, нирка дивиться назовні.

Довга (висока, слабка, щадна) обрізка троянди

Зазвичай саме така обрізка потрібна плетистим трояндам, які зацвітають на перезимувавших під укриттям пагонах минулого року, а також високим різновидам чайно-гібридних троянд. При цьому кучеряві гілки в’юнких троянд укорочують зовсім небагато, буквально на 15 -20 см, а чайно-гібридні різновиди обрізають приблизно на рівні 9-13 нирок.

Це найпростіший вид обрізки, так як пагони на рівні зрізу досить тонкі і провести процедуру просто. В’юнкі троянди при такій обрізці набувають менш «кошлатого» виду – особливо це стосується сильнозростаючих різновидів.

Як і коли правильно обрізати троянди навесні?

Інші види обрізки троянди

Крім зазначених вище, ще зустрічаються комбінована і санітарна обрізки. Комбінована полягає в тому, що однакові гілки куща обрізають секатором на різному рівні, щоб надати рослині більш цікаву форму. Найчастіше такій процедурі піддають Флорибунда.

Така обрізка, проведена навесні, дозволяє домогтися безперервного цвітіння протягом усього сезону. Для цього частину пагонів укорочують приблизно на 1/3 або навіть менше, в результаті чого цвітіння настане досить рано, а решту обрізають на рівні 3 нирки від основи рослини, щоб стимулювати зростання молодих пагонів, які зацвітуть пізніше.

Санітарну обрізку виконують в будь-який час року, і влітку, і восени, в залежності від необхідності. Ця процедура зводиться до вирізання поламаних, сухих, хворих пагонів, а також пагонів, які ростуть усередину куща і переплітаються, загущая його.

Для гарного самопочуття троянда повинна обдуватися вітром і висвітлюватися сонцем, тому «кошлаті» кущі потрібно робити акуратними – це не тільки красиво, але і корисно для рослини.

Правила весняної обрізки троянд

Після того, як з троянд зняли зимове укриття, можна подумати про обрізку. Не затягуйте з цим: троянди легко витримують навіть значне короткочасне зниження температури, зокрема, недовгі нічні заморозки, але абсолютно не переносять випрівання. Тому укриття з троянд потрібно починати знімати відразу після того, як днем ​​встановиться плюсова температура.

Робіть це поступово: спочатку відкривайте торці, прибирайте покривний матеріал, відкривайте троянди днем, а на ніч знову укладайте укриття. До відкритого повітря троянди привчають поступово, але починати це робити потрібно вже з середини березня. У квітні троянди вже остаточно приходять до тями після зими і нирки починають набухати.

Зараз саме час привести троянди в порядок: відгребти від коренів стару минулорічну мульчу, прибрати сміття, яке приніс вітер і злегка подрихлити грунт навколо кущів.

Потім уважно огляньте перезимувавші пагони – вони не повинні мати чорних або темно-бурих плям. Гілки такого кольору потрібно видаляти до самої основи.

Також сміливо вирізуйте якомога коротші засохлі пагони – ви побачите їх відразу, вони відрізняються кольором і видом від живих гілочок, на яких скоро з’являться листя. Поламані гілки теж не потрібні, швидше за все, вони вже не відновляться.

Отже, спочатку проведіть санітарну обрізку вашого куща, видаліть всі пагони, від яких вже не буде толку, і після цього можна братися за коротку обрізку.

Як і коли правильно обрізати троянди навесні?

Правила такої обрізки у весняні місяці зводяться до наступного:

 • у рослини вже повинні набрякнути на гілках нирки, проте пагони не повинні почати рости – обрізку потрібно проводити до сокоруху, інакше кущ може загинути. Якщо ви з цим запізнилися, просто злегка підріжте гілки (не більше ніж на 1/3). Коротко обрізати зростаючу навесні рослину не можна;
 • для обрізки виберіть теплий сухий безвітряний день. Саме в таку погоду кущ можна обрізати, не боячись наслідків на зразок попадання вологи в свіжі зрізи і утворення гнилі;
 • обрізайте пагони правильно: пам’ятайте про гострий інструмент, кут зрізу і відстань між зрізом і ниркою, яка повинна знаходиться зовні;
 • повністю прибирайте пагони, на яких є ознаки захворювання і відразу забирайте їх подалі від куща;
 • занадто великі зрізи обробіть садовим варом;
 • якщо ви вважаєте, що кущ занадто загустив, сміливо проріджуйте його, залишаючи 5-7 міцних пагонів. Не хвилюйтеся, троянда дуже швидко наростить нові.

Важливо! Завжди пам’ятайте про вік ваших троянд. Чим молодше кущ, тим більше щадна обрізка йому потрібно. Сміливо обрізайте троянди, які вже досягли трирічного віку, їм це піде тільки на користь. З молодими кущами дійте обережніше.

Ось, власне, і всі основні тонкощі весняної обрізки троянд, які необхідно провести не пізніше середини квітня. Якщо слідувати правилам, то зовсім скоро ваші троянди почнуть активно випускати молоді свіжі пагони, і до липня покриються яскравими запашними квітками.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *