Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Морква

Як краще обробити насіння моркви перед посівом у відкритий грунт?

Як краще обробити насіння моркви перед посівом у відкритий грунт?
Поділитися записом:

Щоб виростити моркву, потрібно не тільки вміти доглядати за культурою, але і правильно підібрати метод передпосівної обробки насіннєвого матеріалу для отримання швидких сходів.

Існує велика кількість способів, спрямованих на збільшення врожайності, прискорення схожості насіння.

У запропонованій вашій увазі статті буде докладно розказано, як правильно вибрати спосіб підготовки насіння моркви перед посівом, як можна його розбудити, чим краще обробити для швидкої схожості та інші нюанси.

Чому потрібна підготовка насіння моркви перед посівом у відкритий грунт?

Досвідчені городники рекомендують проводити перед посівом підготовку насіння моркви. Робити це варто з наступних причин:

 1. Попередня підготовка насіннєвого матеріалу моркви допомагає уникнути повільного проростання культури.
 2. Збільшує схожість. Особливо це стосується повторних посівів, з яких складно отримати високу врожайність через тривале проростання насіннєвого матеріалу, а також через те, що насіння швидко втрачають вологу, перебуваючи в грунті.
 3. Насіння стають стійкими до несприятливих умов навколишнього середовища, хвороб і шкідників.
 4. Скорочується термін появи сходів.
 5. Рослини стають міцнішими.
 6. Під час передпосівної підготовки також проводиться і вибракування непридатного для посіву матеріалу. Такий захід включає в себе не тільки видалення порожнього і хворого насіння. Під час калібрування відбираються найбільш цінні насіння, розмір яких більше 0,7 мм в діаметрі. З такого насіння виходять гарні і великі коренеплоди.

Переваги та недоліки

Що стосується переваг попередньої підготовки матеріалу для посіву, то вони наступні:

 • підвищується схожість культури за короткий термін;
 • забезпечується стійкість до негоди і хвороб;
 • з’являється можливість проведення пізнього посіву культури без втрати врожайності.

З недоліків методу виділяють:

 • кропітка технологія процедури підготовки насіння;
 • через неякісне виконання технології є ризик зіпсувати насіння.
Як краще обробити насіння моркви перед посівом?

Наскільки це може прискорити появу сходів?

Кожна культура реагує на заходи передпосівної обробки індивідуально. Сходи моркви за рахунок попередньої підготовки насіння з’являються на 2-3 доби раніше стандартних термінів. Підготовлений заздалегідь матеріал для висіву зійде не на 10, а на 7-8 добу. Що стосується врожайності, то вона збільшується на 15-20%. Якщо використовувати барботирування, то можна скоротити термін появи сходів у 2 рази.

Який насіннєвий матеріал моркви можна обробляти?

Перш ніж приступати до заходу по обробці насіннєвого матеріалу, варто розуміти, яке насіння можна для цього використовувати, а яке ні. Не підлягають передпосівній обробці наступні категорії насіння:

 • зібрані з гібридних сортів моркви (гібридний сорт відзначається на упаковці знаком F1);
 • матеріал, що пройшов гранулювання або іншу обробку промисловим способом;
 • оброблені інсектицидом або фунгіцидом;
 • куплені в іноземного виробника.

Не варто забувати і про такий момент, як термін придатності насіння. Існує думка, що насіння з вичерпаним терміном придатності, можна «оживити» за допомогою попередньої підготовки, наприклад, замочування або обробкою активатором зростання, проте, це не так. У насінні з вичерпаним терміном придатності гине зародок і жодною хімічною речовиною або вологою його неможливо «оживити».

Термін придатності насіння моркви становить 4 роки, якщо протягом цього терміну дотримувалися необхідні умови зберігання матеріалу.

Як правильно вибрати спосіб, щоб насіння моркви швидко зійшло?

Щоб домогтися гарних, дружніх сходів і високої врожайності потрібно правильно підібрати спосіб підготовки насіння. Він відрізняється в залежності від того, в який період року планується висіяти культуру:

 1. Для зимової посадки (під зиму) обов’язковим заходом є калібрування і вибірка найбільшого насіння, у якого присутня щільна оболонка і, відповідно, великий запас поживних речовин. Варто уникати заходів, які насичують насіння вологою. Найкращим способом для посіву насіння є дражування.
 2. Що стосується весняного посіву культур, то підійде абсолютно будь-який метод. Єдине, на що варто звернути увагу – це кліматичні умови конкретного регіону, де висівається морква, а також характеристики сорту.

Віддавати перевагу вищевказаним заходам з підготовки насіння до підзимового посіву необхідно з тієї причини, що на протязі декількох місяців посівний матеріал буде перебувати в землі в умовах знижених температур. Якщо в насінні буде присутня волога, то насіння просто не зможе перезимувати і вимерзне.

Покрокова інструкція з підготовки насіння моркви

Важливо. Незважаючи на таку перевагу посіву під зиму, як отримання більш раннього, стійкого до шкідників врожаю моркви, готувати і висівати насіння потрібно на 20-30% більше, ніж у весняний період. Не всі зможуть успішно перезимувати зимовий період, навіть грамотно підготовлені.

Покрокова інструкція з підготовки насіння моркви до посадки

Існує безліч способів підготовки посівного матеріалу моркви. У кожного є певна технологія, яку важливо дотримуватися. Більш детально кожен спосіб описаний нижче.

Як прискорити проростання за допомогою механічного відбраковування?

Іншими словами такий метод називається калібрування насіння. Посівний матеріал візуально обстежують і видаляють зовнішні пошкоджені або ті, що мають більш світле забарвлення в порівнянні з іншими.

Знезараження

Протравити насіння моркви в домашніх умовах можна наступним чином:

 • Додають до 300 мл. води 1 г. марганцю і розмішують до розчинення кристалів. Звернувши в бинт або відріз марлевої тканини, насіння моркви опускають в розчин. Витримують протягом 10-15 хвилин. Попередньо рекомендується замочити насіння.
 • 1 г. борної кислоти розводять на 5 літрове відро води. Замочування матеріалу для посіву триває 24 години.
 • У 3% розчин перекису водню опускають насіння культури і витримують десятигодинний період, після чого промивають водою.

Замочування насіння моркви

Тривалість замочування складає 1,5 доби. Вода при цьому повинна бути не нижче 30 градусів. Кожні 5-7 годин воду потрібно міняти, як і відріз тканини або марлі, в якому знаходиться посівний матеріал. Робити це потрібно, щоб уникнути появи процесу бродіння.

Закопування

Закопування насіння, як захід передпосівної підготовки, проводять наступним чином:

 • в момент, коли на вулиці трохи починає танути сніг, викопують неглибоку яму (30-35 см);
 • насіння висипають в лляний мішок;
 • мішечок поміщають у викопану яму і засипають землею;
 • зверху на грунті формують снігову гірку, яка запобіжить замерзанню насіння, а під час танення снігу дасть їм потрібну вологу;
 • залишають насіння закопаними на 10-12 днів, після чого їх можна закладати в грунт на грядці.

Термічна обробка насіння моркви

 • Насіння засипають в тканинний або марлевий мішок і опускають в гарячу воду (температура 45-50 градусів).
 • Залишають мішечок з матеріалом на 15-20 хвилин, після чого відразу занурюють в холодну воду і висушують.

Загартовування

Процедуру загартовування проводять, якщо є необхідність прищепити дорослим рослинам стійкість до несприятливих умов навколишнього середовища, а саме до низьких або мінусових температур.

Підготовка насіння моркви до посіву

Для початку насіння замочують, збирають в бинт або марлю і залишають в холодильнику. Марлеву тканину з насінням потрібно покласти в поліетиленовий пакет, перш, ніж поміщати в холодильник.

Тривалість процедури становить 7 діб. Для більшої ефективності рекомендується залишати насіння на 12 годин в холодильнику, діставати і 12 годин витримувати при кімнатній температурі, після чого знову відправляти в холодильник.

Дражування

Для дражування матеріалу культури потрібно приготувати клеючий склад і наповнювач. Як клеючу речовину можна використовувати:

 • настій коров’яку, попередньо пропущене через сито (пропорція 1: 7);
 • цукровий сироп;
 • крохмальний клейстер;
 • сироватка, що залишилася після бродіння;
 • розчин мікроелементів і добрива, розведений на 1 літр води 2 ст.л.

В якості наповнювача допускається використовувати торф, перегній або землю. Процедура дражування наступна:

 • Насіння укладають в банку і трохи заливають клеющим складом;
 • Важливо стежити за тим, щоб матеріал не злипався;
 • Далі приступають порційно насипати наповнювач таким чином, щоб він розподілявся по поверхні зерен рівномірно;
 • Процедуру повторюють до тих пір, поки насіння не збільшаться в розмірах до 3 мм;
 • Вийшовше драже струшують і посипають золою для запобігання склеювання між собою.

Біостимулювання нісіння моркви

Для прискорення зростання використовують різні хімічні препарати. Розглянемо, чим краще з хімічних препаратів обробити посадковий матеріал, щоб насіння швидше зійшло. Найбільш популярними вважаються:

 • Гумат натрію. Матеріал для посіву замочують на 10-12 годин в розчині з 0,01% концентрацією.
 • Епін. Розводять засіб у 200 мл. води, додаючи 4 краплі препарату. Залишають насіння на 10 годин в розчині.

Попереднє пророщування

Для пророщування насіння моркви потрібно:

 1. Попередньо його замочити, після чого викласти на зволожену підставу. Це може бути щільний папір або бавовняна тканина.
 2. Насіння накривають поліетиленовою плівкою, періодично зволожують. Насіння повинно перебувати в теплому місці.
 3. Через деякий час здорове насіння «проклюнеться» і його можна відразу висаджувати у вологу і теплу землю.

Можливі помилки при посадці насіння моркви

Під час проведення передпосівної підготовки насіння моркви городники-любителі часто допускають такі помилки:

 • використовують посівний матеріал після закінчення терміну придатності;
 • не дотримуються тривалості замочування, перетримання насіння у воді;
 • замочують матеріал у холодній воді;
 • занадто довго тримають насіння в розчині марганцівки (більше 20 хвилинного періоду);
 • проводять замочування під зимовий висів культури;
 • використовують щільний папір для методу приклеювання до паперових стрічок;
 • загартовування проводять довше 7 днів;
 • в процесі термічної обробки не дотримуються зазначеного в технології температури води, роблячи її вище або, навпаки, недостатньо нагрівають воду.

Передпосівна обробка матеріалу – хороший спосіб отримати здорові рослини і високий урожай. У процесі підготовки важливо дотримуватися всіх нюансів і правил технології. В іншому випадку можна зіпсувати матеріал для висіву.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *