Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Агрус

Як навесні доглядати за агрусом (аґрусом) після зими: правила і процедури

Як навесні доглядати за агрусом (аґрусом)?
Поділитися записом:

З ранньої весни до пізньої осені ми трепетно ​​піклуємося про зелених «мешканців» нашого саду: дерева, чагарники, багаторічні квіти. Адже весна – важливий етап в житті будь-яких садових плодових і ягідних культур у відкритому грунті, в цей час закінчується їх сплячка, вони ослаблені після довгої зими і потребують певної уваги городника. Надавши агрусу правильний весняний догляд, результат не зможе вас не порадувати.

Догляд за агрусом (аґрусом) у відкритому грунті навесні: правила і процедури

Агрус здатний рости і успішно плодоносити на одному місці, як мінімум років п’ятнадцять, а при регулярному і якісному догляді до трьох або чотирьох десятків років. Хоч ягідний чагарник дуже невибагливий і невимогливий у вирощуванні, для максимальної врожайності слід за ним правильно доглядати у відкритому грунті. Дуже важливо зробити всі процедури і головне, виконати їх вчасно.

Догляд за агрусом (аґрусом) у відкритому грунті

Зверніть увагу! Не забувайте, що у агрусу (у більшості сортів) є колючки, тому при весняному догляді звертайтеся з чагарником акуратно, щоб не поранитися. Обов’язково надягайте щільні рукавички.

Зняття укриття, прибирання і прополка пристовбурного кола

Якщо на зиму ви переховували чагарник (спанбондом, ялиновим гіллям або чимось ще), то ранньою весною зніміть зимове укриття. Відкладати цю справу не рекомендується, тому що при потеплінні рослина у відкритому грунті може випріти.

Необхідно прибрати старий мульчуючий шар, який укладався в пристовбурних колах для захисту кореневої системи від заморозків. Цілком можливо, що в мульчі мешкають перезимувалі шкідники, або патогенна мікрофлора (збудники захворювань). Також завдяки цьому, грунт швидше почне прогріватися, що прискорить початок вегетації.
Слід прибрати всі рослинні залишки в пристовбурних колах: листя і залишки торішніх ягід (і з грунту навколо і з самого куща), пагони, і інше сміття. Будь-який бур’ян слід прополоти.

Догляд за агрусом (аґрусом) у відкритому грунті

Порада! Рослинні залишки рекомендується спалити, щоб запобігти можливому зараженню різних плодових і ягідних культур та інших рослин в саду.

Обрізка агрусу (аґрусу)

Весняна обрізка необхідна для підтримування здоров’я агрусу, для хорошого щорічного плодоношення. Адже завдяки їй кущ краще і рівномірніше висвітлюється, провітрюється, через це знижується ймовірність грибкових захворювань і шкідників. Також рослина виглядає більш доглянутою, естетичною, з нього простіше збирати врожай.

Обрізати чагарник слід ранньою весною, до того як почнеться активний сокорух (тобто до розпускання бруньок). Звичайно, якщо ви трохи запізнилися, і нирки вже набрякли, то процедуру також можна провести, тільки робити все потрібно дуже акуратно, щоб не обламати нирки.

Так як чагарник колючий, тому для обрізки обов’язково надягайте щільні рукавички!
Процедуру слід проводити гострим, продезинфікованим інструментом, відмінно підійде звичайний садовий сікатор. Товсті пагони в центрі куща можна обрізати за допомогою сучкоріза з довгими ручками.

В першу чергу проводиться санітарна обрізка, видаляються (до здорової деревини) всі пошкоджені, підмерзлі, висохлі, уражені хворобами і шкідниками пагони.

Потім слід виконати омолоджуючу обрізку: видаляються всі старі гілки віком старше п’яти років, до заснування (пеньки залишати не можна). Відрізнити їх просто: кора у них найбільш товста, груба, має темно-коричневе забарвлення, на них багато бічних пагонів.

Обрізка агрусу (аґрусу)

Після цього потрібно прорідити кущ, тобто обрізати пагони, які сприяють загущенню куща. З цією метою обрізаються найтонші і найслабші молоді пагони (проте якщо немає іншої заміни старим обрізаним паросткам, то їх потрібно залишити), і нижні гілки, які знаходяться близько до поверхні грунту, а також бічні пагони, що ростуть в центрі куща або переплітаються з іншими.

Якщо на кущі є гілки, які ростуть вниз або горизонтально, то їх необхідно обрізати до тих нирок, які спрямовані вертикально або ж перебувають під хорошим кутом вгору.

Також для кращого розгалуження можна вкоротити молоді бічні прирости або нульові пагони (буквально сантиметра на три, п’ять). Обрізають їх над міцною ниркою на зовнішній стороні (при цьому відступити від неї потрібно 5-10 міліметрів).

Зверніть увагу! Після весняної обрізки у чагарнику має залишитися близько 12-16 пагонів (по дві-три гілки кожного року).

Обробка окропом агрусу навесні

Обробка агрусу окропом проводиться для усунення шкідників (стекляниця, тля, бруньковий кліщ) і збудників захворювань (борошниста роса). Перевагою методу є його екологічність (адже хімічні препарати не використовуються), а також він не вимагає ніяких фінансових витрат.

Також є думка, що ошпарювання окропом робить імунітет рослини більш сильним (до хвороб, до несприятливих холодних умов), сприяє більш швидкому пробудженню після зимівлі.

Зверніть увагу! Немає ніяких наукових доказів того, що процедура дійсно знищує збудників захворювань і шкідників. Тому при більш ранніх інцидентах (тобто ознаки хвороб або шкідників) краще скористатися хімічними інсектицидами і фунгіцидами.

Обробка окропом агрусу навесні

Дуже важливо враховувати терміни поливу агрусу окропом: обробка проводиться ранньою весною, строго до початку сокоруху і набухання бруньок, коли кущ ще не прокинувся. Також обшпарювати потрібно після весняної обрізки!

Перед процедурою уважно огляньте всі нирки, якщо якісь з них виглядають занадто набряклими і великими, то їх потрібно відразу видалити (краще відразу спалити), тому що в них, швидше за все, перезимував бруньковий кліщ.

Поливати окропом необхідно з лійки з наконечником-розпилювачем. Необхідно поливати рослини окропом рівномірно, щоб обробити всі ділянки. При цьому обробка однієї зони повинна бути не більше трьох секунд!

Полив агрусу (аґрусу) весною

Сезон поливів починається після того, як розтане повністю сніг, земля підсохне. Після цього регулярно поливайте чагарник, орієнтовно один раз в 7 днів. Однак частота поливів залежить в першу чергу від погодних умов: у жарку і суху погоду поливати необхідно частіше, в прохолодну і вологу – рідше.

Не забувайте, що агрус – вологолюбний чагарник, нестачу вологи у відкритому грунті він переносить критично, особливо в жарку і посушливу погоду. Регулярний полив вкрай важливий в момент цвітіння і при дозріванні врожаю. Недолік вологи прямим чином позначиться на плодоносінні, в результаті ягоди вийдуть не такими великими і смачними, і в не такому великому обсязі, що ви очікували.

Норма поливу: під один кущ близько 3-4 стандартних відер. При цьому бажано, щоб вода була теплою, не холодною.

Полив агрусу (аґрусу) весною

Порада! Не рекомендується поливати агрус дощуванням (тобто зрошення водою по листу). Особливо не можна робити це холодною водою. Справа в тому, що зайва вологість може спровокувати грибкові захворювання (особливо в прохолодну погоду).

Розпушування грунту

Корисною процедурою догляду є розпушування поверхні грунту в пристовбурних колах. Під розпушуванням мається на увазі поверхнева обробка грунту для поліпшення повітрообміну. Процедура корисна з наступних причин: покращує надходження кисню до коренів рослини, покращує всмоктування води (при поливі, опадах), знищує паростки бур’яну, руйнує земляну кірку.

Правила розпушування дуже прості: використовуйте зручний для вас інструмент (мотика, граблі та ін.), Рихлити на глибину близько 4-5 см (але не більше). Виконувати процедури слід періодично, через деякий час після поливу.

Природно, що рихлити можна тільки в тому випадку, якщо в пристовбурних колах немає мульчі.

Мульчування агрусу (аґрусу)

Під мульчуванням мається на увазі поверхневе покриття грунту для поліпшення властивостей грунту. Якщо говорити про деталі, то мульча запобігає утворенню земляної кірки, яка може формуватися після поливу або опадів, довше зберігає вологу в землі, сприяє захисту коренів від перегріву або переохолодження, пригнічує ріст бур’янів. Також замульчований грунт не потрібно регулярно розпушувати і прополювати!

Мульчування агрусу (аґрусу)

Бажано замульчувати після першого підживлення, коли земля достатньо прогріється (шар мульчі сповільнить прогрівання ранньою весною). Перед мульчуванням необхідно гарненько порихлити грунт. Мульча рівномірно викладається на поверхні грунту в пристовбурних колах завтовшки 5-7 см. При цьому вона не повинна торкатися в стовбурі, залиште невеликий проміжок! Мульчуючий матеріал може бути різноманітний: некислий торф, добре перепрілий компост або перегній, перепріла тирса.

Весняна підгодівля агрусу (аґрусу)

Весняна підгодівля займає почесне місце серед найважливіших і корисних процедур по догляду за агрусом. Внесення добрив заповнює баланс поживних баланс в грунті у відкритому грунті, допомагає чагарнику успішно вегетувати і плодоносити.

Можна виділити наступну схему підживлення агрусу У весняний період:

 • Перша підгодівля проводиться ранньою весною, в момент набрякання бруньок, і коли грунт прогріється градусів до п’яти-восьми. В цей час вносяться азотні добрива, наприклад, Сечовина, Аміачна селітра. А буде ще краще, якщо ви внесете комплексне добриво, що містить азот, калій і фосфор, наприклад, Нітроамофоску. Добрива вносяться під корінь (найкраще використовувати рідкий розчин).
 • Друга підгодівля здійснюється в період бутонізації, тобто до цвітіння. Вона допоможе домогтися кращого врожаю по кількість і якості. Необхідно внести калійно-фосфорний препарат, і трохи азоту. Наприклад, Монофосфат калію, Діамофоска, Нітроамофоска, поєднання сірчанокислого калію і суперфосфату. Так само, як і в першому випадку вносити речовини під корінь.
 • Третя процедура проводиться під час цвітіння агрусу. У цей момент найбільш корисними є борне позакореневе підживлення (тобто обприскування по листу), тому що мікроелемент бор покращує утворення ягід. Розчин готується за наступним рецептом: 5 грам борної кислоти (у вигляді порошку) розлучається в 10 літрах води.
Весняна підгодівля агрусу (аґрусу)

При виконанні садового заходи важливо дотримуватися наступних правил:

 1. За пару годин до підгодівлі в обов’язковому порядку пролийте грунт під кущами звичайною водою.
 2. Використовувати будь-яке добриво потрібно строго по інструкції! Тому обов’язково уважно прочитайте всю інформацію, яка вказана на упаковці.
 3. Найбільш ефективний і швидкий спосіб внесення підживлення: під корінь рідким розчином.
 4. Кращий час для внесення добрив: ранній ранок або вечір, або ж похмурий день (можна це робити в сонячну погоду в полуденний час!).
 5. При 1-й і 2-й процедурі рекомендується додатково внести гумати з мікроелементами, наприклад, Гумат +7 Йод, Гумат калію (адже описані вище мінеральні добрива не містять мікроелементів, а вони дуже важливі для гарного росту і плодоношення).
 6. У перші два роки після посадки саджанця у відкритому грунті рослина не потребує підживлення. Але тільки за умови, що посадкова яма була досить заправлена ​​добривами.

Профілактична обробка від хвороб і шкідників

Грибкові захворювання (антракноз, септоріоз, сферотека, іржа стовбчата, іржа бокальчата) або шкідники (листка вогнівка, пильщик, смородина галиця, стекляниця, кліщі, щитівки, попелиці, листовійки, медяниці, бруньковий кліщ, павутинний кліщ та ін. ) можуть істотно похитнути здоров’я ягідного чагарнику, що прямим чином позначиться на його плодоносінні.

Порада! Для профілактики важливо своєчасно обрізати кущ, прибирати старий мульчуючий шар після зими, відразу прибирати будь-які рослинні залишки під кущем (краще рішення – відразу спалити їх).

Профілактична обробка агрусу від хвороб і шкідників проводиться за наступною схемою:

 • Перша обробка до набрякання бруньок ранньою весною. Проводиться після обрізки! У цей момент здійснюється викорінюваюча обробка, наприклад, бордоською рідиною. Також в цей період потрібно видалити всіх кліщів нирки і пагони, які були раніше вражені попелицею (вони викривлені).
 • Друге обприскування в момент набрякання бруньок. Також прийнятна бордоською рідиною проти хвороб. Проти кліщів можна використовувати такі препарати, наприклад, Актофіт, Тіовіт Джет.
 • Третя весняна обробка при утворенні бутонів (до цвітіння!). У цей момент слід обробити рослину від гусениць, наприклад, препаратами, Фуфанон-Нова, Актеллік, Іскра-М, Кінмікс. Крім цього потрібно повторити процедуру проти грибкових захворювань, наприклад, обприскати бордоською рідиною, Хом, Оксихом, Абіга-Пік, Скор.
Догляд за агрусом (аґрусом) навесні у відкритому грунті

Щоб процедура принесла тільки користь без шкоди садівникові і агрусу, потрібно дотримуватися деяких правил виконання процедур:

 1. Найважливіші умови: необхідно дотримуватися техніки безпеки! Обов’язково кожен раз використовувати засоби індивідуального захисту (окуляри, респіратор, халат, рукавички і т.д.).
 2. При обприскуванні рекомендується також обробляти територію пристовбурного кола, адже там теж можуть знаходитися збудники захворювань і шкідники, що залишилися там після зими.
 3. Проводити обробку можна тільки при сухій погоді без вітру, при цьому небо повинно бути хмарним (без сонця, але при цьому не повинно бути або очікуватися незабаром дощу). Оптимальний час проведення заходу: ранок або вечор.
 4. Ні в якому разі не можна обробляти рослину під час цвітіння!
 5. При використанні будь-якого препарату потрібно завжди попередньо уважно читати інструкцію! Важливо строго дотримуватися всіх рекомендацій і правил, зазначених виробником.

Щорічне успішне плодоношення і хороше зростання на початку вегетаційного періоду можливо тільки в тому випадку, якщо дачник буде правильно доглядати за садовою культурою. Правильні дії в ході вирощування завжди приходять до одного приємного результату: хороший врожай. Великими і солодкими ягодами ви зможете насолоджуватися як в свіжому вигляді, так і робити смачні варення і компоти.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *