Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Огірки

Як обробити насіння огірків перед посадкою (на розсаду, у відкритий грунт): способи, правила

Підготовка насіння огірків до посіву: пророщування, замочування, знезараження
Поділитися записом:

Насіння огірків можна сіяти на розсаду, у відкритий грунт або теплицю відразу після вилучення з упаковки, тобто у сухому вигляді. Навіть у такому разі вони можуть легко проростати. Проте навіть найкращий та якісний посівний матеріал корисно підготувати. Навіщо це потрібно і як правильно обробляти буде розказано нижче.

Навіщо потрібна підготовка насіння огірків перед посівом?

Підготовка насіння огірків до посіву – необов’язковий, але важливий та корисний крок, що допомагає отримати смачний та великий урожай. Такі процедури не вимагатимуть багато вашого часу чи витрат, ресурсів, зате подарують величезну практичну користь.

Чим корисна передпосівна обробка насіння огірків:

 1. Будь-які підготовчі маніпуляції загалом спрямовані на покращення схожості насіння: вони проростають швидше.
 2. Підвищується життєздатність посадкового матеріалу, сходи виходять міцнішим.
 3. Обробка загалом покращує імунітет та витривалість майбутніх рослин. Вони будуть більш стійкими до хвороб, грибків, несприятливих умов (у кімнаті, на грядці, у теплиці).
 4. При певних видах обробки (а саме при пророщуванні) можна відразу виявити браковане, нежиттєздатне насіння. Якщо якісь з них через кілька днів після пророщування не проростуть, то витрачати на них час не варто.

Таким чином, виходить, що передпосівна обробка насіння огірків покращує схожість, допомагає отримати більш швидкі, здорові та міцні сходи.

Яке насіння огірків обробляти не потрібно?

Зараз у продажу можна зустріти безліч дивовижного насіння: дражовані, глазуровані, інкрустовані, плазмові, прецизійні.

Їх об’єднує одне: вони вже пройшли всі необхідні етапи передпосівної обробки (вони вже відкалібровані, знезаражені, просякнуті стимуляторами зростання). Тобто вони вже повністю готові до посіву на розсаду або у відкритий грунт (теплицю).

Зверніть увагу! Додаткова підготовка в домашніх умовах вже обробленого виробником насіння тільки нашкодить, не кажучи вже про відсутність будь-якої користі.

Як обробити насіння огірків перед посадкою (на розсаду, у відкритий грунт): способи, правила

Як вибрати якісне насіння огірків?

Від якості посадкового матеріалу залежить багато, і навіть у цілому успіх вирощування рослин у відкритому грунті чи теплиці. Навіть найкраща і ефективна обробка не врятує нежиттєздатне, браковане, неякісне насіння.

Тому до вибору огіркового насіння необхідно підійти відповідально, наступні рекомендації допоможуть вам у цьому питанні:

 • Купувати товар краще у перевірених виробників, які зарекомендували себе на ринку як надійного, якісного виробника. Перед покупкою можна навіть прочитати відгуки на товар.
 • Корисним критерієм якості стане інформація на упаковці. Як правило, хороший виробник вказує необхідну інформацію про продукцію, а саме термін збору, короткі відомості про сорт, про агротехніку вирощування, контактні дані.
 • У магазині мають бути сертифікати якості на продукцію.
 • Вони мають мати нормальний термін придатності. Не варто вибирати продукцію з терміном придатності, що минув або закінчується.
 • При покупці не варто віддавати перевагу насінням у сумнівній упаковці (пом’ятій, брудній, пошкодженій). Швидше за все, такий товар неправильно зберігався або транспортувався і цілком можливо, що він неякісний.
 • Будь-яке насіння огірків має приналежність до того чи іншого сорту, гібриду. Перед покупкою переконайтеся, що вам підходить обраний сорт або гібрид (за терміном дозрівання врожаю, кліматичним уподобанням).

Зверніть увагу! Максимальний термін зберігання насіння огірків становить 7-8 років. Найоптимальніший вік для успішного вирощування овочевої культури -3-5 років (саме такий посадковий матеріал здатний дати більше врожаю).

А ось свіжий посівний матеріал (у віці 1-2 роки) дає нижчий урожай (дає багато пустоцвіту).

Калібрування та перевірка життєздатності насіння огірків

Перед безпосередніми підготовчими заходами корисно відкалібрувати (відсортувати) насіння огірків. Виконавши примітивні маніпуляції можна відразу відкинути непридатні варіанти.

При калібруванні проводиться звичайне сортування за зовнішніми ознаками (за розміром, формою, кольором). Занадто дрібне, пошкоджене, деформоване насіння слід відбракувати. Також слід виключити екземпляри, що мають нетиповий колір, зразки, вкриті цвіллю або темними плямами.

Як обробити насіння огірків перед посадкою (на розсаду, у відкритий грунт): способи, правила

Хороше насіння має бути великим, рівним, чистим, пофарбованим у світлий колір.

Як правило, покупне насіння вже було відкалібровано і специфічні, неправильні екземпляри можна зустріти рідко.
А ось посадковий матеріал, зібраний своїми руками, потрібно сортувати обов’язково.

Перевіряємо схожість у сольовому розчині

Після калібрування огіркового насіння можна виконати ще одну нескладну маніпуляцію, яка допоможе виявити нежиттєздатні екземпляри (порожнисті). А саме опустити їх у сольовий розчин за наступною схемою:

 1. Розчиніть 1 чайну ложку кухонної солі в 200 мл. теплої води (тобто в стандартній склянці), добре розмішайте.
 2. Помістіть сухе насіння в сольовий розчин, добре перемішайте його в рідині за допомогою ложки або вилки.
 3. Залиште їх плавати у рідині 5 хвилин.
 4. Все те насіння, яке через 5 хвилин спливе на поверхню розчину, слід відбракувати. Бо, швидше за все, вони порожнисті та повноцінних сходів вони не подарують.
 5. А всі екземпляри, що опустилися на дно, необхідно одразу промити у чистій воді. Після промивання розпочати подальші маніпуляції з підготовки. Якщо ви хочете виконати обробку через кілька днів, слід їх просушити.

Важливо! Такий метод сортування в сольовому розчині не найдостовірніший. Він підходить тільки для наймолодшого насіння (у віці 1-2 роки).
А ось зрілі екземпляри (особливо якщо вони зберігалися в сухих умовах), спливатимуть навіть у тому випадку, якщо вони хорошої якості. Однак щоб напевно переконатися в тому, чи вони здатні прорости, краще відправити їх на пророщування.

Як в домашніх умовах підготувати насіння огірків до посадки: способи та правила

Як вже було з’ясовано, за допомогою підготовки насіння до посадки в домашніх умовах можна отримати міцніші сходи, що надалі позитивно позначиться на врожайності. Поліпшення схожості = якість та кількість майбутнього врожаю.

Існує кілька способів передпосівної обробки, кожен з них має свої цілі та особливості. Поговоримо про кожний із них.

Прогрівання

Теплова обробка покращує схожість, а також вважається, що при прогріванні посадкового матеріалу в майбутньому збільшиться кількість жіночих квіточків. Особливо корисна маніпуляція у насіння у віці один рік, і у матеріалу, зібраного своїми руками в холодних районах, або якщо зберігання було в холодних умовах.

Прогріти можна по одному з наступних способів:

 1. Найпростіший варіант: помістити насіння у тканинний мішечок і повісити поряд з опалювальною батареєю. Можна покласти мішечок і на саму батарею, потрібно підкласти під нього картон. В ідеалі вважається, що прогрівати в такий спосіб необхідно 1-1,5 місяці. Але допускається прогрівання протягом 7-14 діб.
 2. Також можна прогріти насіння в духовці при температурі 60 градусів протягом 3 годин. Однак такий варіант є дуже ризикованим.
 3. Можна виконати прогрівання у гарячій воді. Для цього опустіть матеріал у термос з рідиною близько +45-50°C. Залишіть на 20 хвилин. Після цього потрібно обов’язково занурити в холодну воду на 2-3 хвилини.

Важливо! Найспірніший метод передпосадкової підготовки. Його явно не можна назвати найкращим та оптимальним. Адже прогрівання може спричинити стрес у зародка насіння. Тим більше, при тривалому прогріванні важко контролювати температуру.

Багато городників сумніваються у корисності процедури. Тим більше, вони можуть втратити схожість через високу температуру.

Знезараження

Молоді сіянці можуть пошкодити або навіть занапастити грибкові або бактеріальні захворювання. Збудники захворювань можуть бути на поверхні насіння, тому щоб убезпечити майбутні рослини, корисно знезаразити (протруїти) посівний матеріал.

Дезінфекція більше підходить для огіркового насіння, зібраного своїми руками. Покупна продукція вже пройшла обробку від грибків та бактерій.

Існує кілька ефективних способів знезаразити насіння огірків в домашніх умовах:

 • Замочування у хлоргексидині 0,05%. Необхідно занурити насіння на 30 хвилин.
 • У розчині зеленки (Діамантовий зелений). 1 мл. зеленки розводиться в 100 мл. чистої води (має вийти розчин чорного кольору). Дезінфікувати 30 хвилин.
 • У розчині покупного біологічного фунгіциду, наприклад, Фітоспорин-М, або Гамаїр, Алірін-Б, Фітолавін. Розчин слід приготувати за інструкцією до препарату.

А ось знезараження в інших популярних засобах не так ефективно, як при перерахованих вище методиках. Наприклад, у перекисі водню 3%, у марганцівці (у таких речовинах потрібно замочувати 20 хвилин).

Існують і альтернативні варіанти знезараження, за допомогою натуральних речовин. Наприклад, можна зробити це за допомогою соку алое (сік змішується з водою 1 до 1), або часникового настою (три подрібнені зубчики настоюються на добу в 100 мл. води). Замочувати півгодини. Такі методи не мають доведеної ефективності, тому не можна чекати ефективного знищення патогенної мікрофлори на поверхні насіння. Але й шкоди вони не завдадуть, деякі городники їх використовують.

Важливо! Після протруювання необхідно відразу ж промити посадковий матеріал у чистій воді.

Замочування

Замочування – дуже ефективний спосіб підвищити схожість огіркового насіння. Однак замочувати матеріал перед посадкою у відкритий грунт можна тільки в тому випадку, якщо встановилася хороша погода, відсутній ризик похолодання перші дні після посіву. А ось перед сівбою на розсаду виконувати процедуру завжди дуже корисно!

Важливо! Відразу після замочування потрібно відправити насіння або на пророщування, або посадку на розсаду, на грядку в теплиці або у відкритому грунті. Не можна залишати їх і підсушувати, інакше така перерва призведе до втрати схожості.

Замочувати можна:

 1. У звичайній воді;
 2. У стимуляторі зростання.

Найефективніший спосіб пробудити життєву енергію посадкового матеріалу — замочити не у звичайній воді, а у розчині стимулятора зростання. Наразі існують різні ефективні препарати, які можна купити у спеціалізованих садових магазинах. Наприклад, популярні засоби: Епін, Циркон, Енерген, Hb-101.

Зручно покласти насіння в мішечок тканини, а потім занурити в розчин. Або просто занурити в рідину, а потім профільтрувати через марлю.

Важливо! При використанні стимуляторів росту важливо дотримуватися інструкції (при приготуванні розчину, замочуванні). Використовувати розчин необхідно відразу після приготування розчину.

Пророщування

Пророщування пробуджує насіння зі стану спокою, у них починається фаза активної життєдіяльності, у сприятливих умовах зростає паросток. В рамках цієї процедури необхідна висока вологість та тепле середовище.

Чому ефективно підготувати насіння огірка через пророщування? По-перше, процедура значно прискорює появу сходів після посадки (незалежно посіяні вони були на розсаду, або у відкритий грунт). По-друге, технологія дозволяє відразу виявити нежиттєздатне (тобто нездатне прорости в землі) насіння, адже воно просто не проросте ще до посіву, можна відразу викинути його.

Важливо! Після пророщування в домашніх умовах потрібно поводитися з пророщеним огірковим насінням дуже обережно. Якщо випадково зламати пророслий дзьобик, то схід уже не виросте.
Тому такий спосіб зручний перед посівом на розсаду. А ось при посадці матеріалу у відкритому грунті або теплиці легше зламати дзьобик.

Покрокова інструкція пророщування насіння огірків допоможе виконати обробку правильно:

 • Перше, що треба зробити, це підготуватися. Вам знадобиться невелике блюдце, невеликий відрізок бавовняної тканини, або ватяні диски.
 • Покладіть один шматок тканини на блюдце, а зверху насіння. Потім зверху накрийте їх іншим шматком тканини (або ватним диском).
 • Рясно зволожте тканину теплою, чистою водою (але вона не повинна плавати у воді!).
 • Покладіть блюдце всередину целофанового пакета, зав’яжіть його. Заберіть пакет у тепле місце (необхідна температура в районі 25-27 градусів).
 • Тепер залишається лише чекати на проростання. У сприятливих умовах це станеться за 2-4 дні. Якщо цього не відбувається через 6-7 діб, то насіння можна відбраковувати, воно нежиттєздатне. У період всього пророщування тканина завжди має бути вологою, при підсиханні її слід зволожувати!

Важливо! Відразу після пророщування насіння огірків потрібно відразу ж посіяти на розсаду або у відкритий грунт. Після такої підготовки вже нічого не можна робити з ними!

Барботування

Під барботуванням розуміється процедура обробки насіння потоками повітря у воді. Потоки повітря сприяють вимиванню ефірних олій, які уповільнюють швидке проростання посівного матеріалу. Тобто найбільше технологія підходить для насіння, яке містить багато ефірних масел, як, наприклад, у сімейства зонтичних (морква, петрушка, кріп, селера та ін.).

Барботування – спосіб підготовки цікавий, але не найкращий саме для огірків, адже вони не відрізняються великою кількістю ефірних масел.

Якогось помітного результату від такого прийому ви навряд чи побачите. Хоча у старого насіння (віком 6-8 років) схожість може поліпшитися.

Але якщо вам хочеться поекспериментувати, то чому б і не барботувати!

Щоб барботувати посівний матеріал, необхідно помістити насіння в ємність з чистою і теплою водою, а потім завантажити на дно судини шланг від акваріумного компресора або спеціального пристрою-барботера. Потім вмикається подача повітря. Стандартно барботують близько доби (або хоч би 12-20 годин). Рекомендується кілька разів замінити воду на нову.

Важлива інформація! Кожен з способів передпосівної обробки має свої цілі та переваги. Але ж не можна використовувати відразу всі методи! Інакше ви точно зробите лише гірше (тобто погіршите схожість). Достатньо застосувати 1-2 способи обробки.

Найефективніші способи для покращення схожості насіння: замочування у стимуляторі зростання та пророщування. Ефективно використовувати їх незалежно один від одного, так і один за одним.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *