Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Поради

Як підгодовувати рослини курячим послідом: як приготувати (пропорції) і використовувати для добрива

Як підгодовувати рослини курячим послідом
Поділитися записом:

Отже, ви як прихильник органічного землеробства або просто людина, якого зацікавило питання застосування курячого посліду в якості добрива, полізли в Інтернет шукати додаткову інформацію на цю тему. А швидше за все, у вас з’явився свіжий курячий послід, і ви просто хочете знайти пропорції його розведення з водою, тому що вам потрібно приготувати розчин для підгодівлі вашої полуниці, огірків, томатів або будь-яких інших овочевих, ягідних, плодових або навіть квіткових культур.

Що ж, в цьому матеріалі ви знайдете відповіді на більшість питань, що стосуються нюансів використання такого високоефективного і, що найголовніше, натурального добрива як курячий послід в городі.

Зміст статті:

Що таке курячий послід: склад, користь і сфера застосування

Курячий послід – це дуже поживне і швидкодіюче комплексне органічне добриво, що містить основні елементи живлення у легкодоступній для рослин формі.

Цікаво! До пташиного посліду також відносять послід гусей і качок, який значно поступається курячому за своїми удобрювальними (живильними) властивостями. А ось голубиний послід, мабуть, найцінніший, проте дістати його важче.
А ще вам слід знати, що курячий послід як мінімум в 3, а то і в 10 разів ефективніший (за вмістом поживних речовин), ніж гній.

Склад і зміст поживних елементів в сухому гранульованому курячому посліді: азот – 4,5%, фосфор – 2,5%, калій – 2,9%, органічна речовина – 84,4%.

До речі! Крім основних макроелементів (азоту, фосфору і калію), до складу пташиного посліду також входять багато мікроелементів: кальцій, марганець, цинк, кобальт, мідь, залізо та ін.

Застосування курячого посліду справляє помітний позитивний і тривалий вплив на рослину, причому в досить швидкі терміни (протягом 2 тижнів):

 • рослина починає активніше рости;
 • рясніше цвісти і краще утворювати зав’язь;
 • прискорюється дозрівання;
 • підвищується врожайність.

Таким чином, курячий послід сприяє підвищенню родючості грунту, забезпечує збалансоване харчування рослин і зміцнює їх імунітет, підвищує врожай і якість продукції, прискорює дозрівання плодів, відновлює природну родючість грунту (за рахунок органічної речовини).

Як підгодовувати рослини курячим послідом

Особливо ефективно застосовувати курячий момент на кислих грунтах (для їх розкислення), а також на забруднених важкими металами (для їх якнайшвидшого виведення).

Як застосовувати курячий послід для підживлення рослин: способи приготування розчинів і використання гранул

Курячий послід можна знайти в продажі в 4 формах:

 • свіжий;
 • перепрілий;
 • сухий гранульований;
 • рідкий концентрат.

Далі поговоримо про те, як правильно приготувати розчин курячого посліду, в яких пропорціях його потрібно розводити з водою, а також про інші форми і способи застосування курячого посліду для підживлення рослин.

Якщо ви придбали сухий гранульований пташиний послід, то перед використанням уважно читайте інструкцію конкретного виробника, тому що сировина у всіх різна, відповідно, і рекомендації можуть відрізнятися.

Розчин зі свіжого курячого посліду

Зверніть увагу! У свіжому вигляді курячий послід ні в якому разі не можна вносити навесні під перекопування, тільки у вигляді добре розведеного рідкого розчину.

Для приготування робочого розчину свіжий курячий послід потрібно дуже сильно розвести водою. Як правило, розводять в співвідношенні 1 до 15 або навіть 1 до 20, тобто пропорції такі: 1 частина курячого посліду і 15 або 20 частин води (0,5-0,65 кг. посліду і 10 літрів води). Далі таким сильно розведеним розчином поливають рослини, витрачаючи десь 0,5 літра на 1 рослину (кущ томатів, огірків, полуниці), до 5-10 літрів – на 1 дерево. При цьому, як і у випадку з мінеральними добривами, проливати потрібно по вже добре зволожену землю, тобто після поливу або дощу, щоб гарантовано не обпекти рослини.

Повторюємо! Свіжий курячий послід потрібно використовувати дуже акуратно (в обов’язковому порядку розводити з водою в пропорції не менше ніж 1 до 15), інакше можна добитися абсолютно протилежного ефекту (ви просто спалите коріння ваших рослин).

Настій курячого посліду

Як варіант, ви можете приготувати перебродивший настій курячого посліду. Для цього вам потрібно взяти свіжий курячий послід і воду в рівних кількостях (частках), тобто 1 до 1 (1 частина курячого посліду і 1 частина води). Накриваєте кришкою, даєте настоятися і перебродити протягом декількох днів (повинна з’явитися піна). Тепер потрібно знову розбавити отриманий перебродивший послід водою. Співвідношення 1 до 10, тобто 1 літр перебродившего настою потрібно змішати з 10 літрами води.

Перепрілий послід

Перепрілий курячий послід використовують повністю аналогічно перегною або компосту на основі гною. Наприклад, їм можна мульчувати грядки або пристовбурні кола дерев, вносити під час перекопування. Головна відмінність – його потрібно в 15-20 менше, ніж перепрілого гною. Тобто, якщо перегною ви вносите зазвичай 6-12 кг., то перепрілого курячого посліду 300-600 грам на 1 кв.м. грядки або пристовбурного кола.

Сухий гранульований послід

Мабуть, найбільш простим і доступним різновидом пташиного посліду є сухий гранульований курячий послід, який можна придбати в будь-якому садовому магазині або центрі, причому різної ваги (400 грам, 1 кг, 3,5 кг, 12 кг).

А головною перевагою гранульованого посліду є практично повна відсутність смердючого запаху.

Гранули курячого посліду можна вносити як в сухому вигляді, тобто закладати в грунт перед посівом насіння (під час перекопування грядки), в лунки або посадкову яму при висадці розсади або саджанців, так і в рідкому – готувати розчини для підгодівлі овочевих та квіткових культур в період їх вегетації.

Що стосується того, як застосовувати сухий гранульований курячий послід для підгодівлі, то під різні рослини існують певні терміни і норми внесення, рекомендовані виробником добрива, які завжди вказані на упаковці.

Концентрат курячого посліду

Зараз у продажу можна знайти ферментований курячий послід в рідкому вигляді, тобто рідкий концентрат, який ще більш зручно використовувати, ніж гранульований.

Як підгодовувати рослини курячим послідом

Найбільш популярні питання щодо застосування курячого посліду

Де взяти свіжий курячий послід?

Якщо неподалік від вашої ділянки розташована птахофабрика, то безпосередньо на ній.

Чи потрібно закладати сухий курячий послід в грунт або досить просто рівномірно розкидати по поверхні?

Мабуть, будь-які добрива краще завжди закладати в грунт, як мінімум, для того, щоб їх не здув вітер з ваших грядок.

Як часто можна удобрювати курячим послідом?

Як правило, не частіше 1 разу на місяць і не більше 3 разів за сезон, якщо мова про овочеві культури. А ось ягідні чагарники і дерева досить буде підгодувати 1 раз – навесні або восени.

Справа в тому, що курячий послід має тривалий ефект, так би мовити, це добриво пролонгованої дії.

Які рослини можна підгодовувати курячим послідом?

Будь-які, крім кислолюбивих (тих же гортензій, лохини), тобто курячий послід підходить для добрива часнику, полуниці, томатів, огірків, смородини, яблуні, троянд.

Які рослини можна підгодовувати курячим послідом?

Чи можна використовувати курячий послід для підгодівлі домашніх квітів?

Можна, але не дивлячись на те, що сухий гранульований послід практично не має запаху, гранули краще встромляти в землю і додатково присипати шаром землі, щоб вони розчинялися вже в грунті.

Чи підходить курячий послід для підгодівлі хвойних рослин?

Ні, не підходить, тому що має нейтральну або близьку до лужної реакцію.

Чи вносять курячий послід восени?

Так, можна розкидати під пристовбурні кола дерев і чагарників.

Втім! Багато городників рекомендують вносити курячий послід в грунт на майбутні грядки під час осіннього перекопування, причому можна навіть не закладати, але обов’язково злегка зволожити, щоб вітер не здув сухі гранули з ваших грядок.

Чи можна використовувати курячий послід для підгодівлі газонної трави?

Можна, але дуже обережно і тільки в рідкому вигляді.

Чи варто додавати курячий послід в компост?

Так, за відгуками городників, додавання курячого посліду в компост помітно прискорює процес його дозрівання.

Чи має будь-який запах сухий гранульований курячий послід?

Має, але не такий різкий і неприємний, як свіжий.

Як ви зрозуміли, курячий послід – це дуже цінне органічне добриво, правильне і своєчасне використання якого може практично повністю замінити мінеральні добрива.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *