Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Виноград

Як правильно обрізати виноград: інструкція для початківців

Поділитися записом:

Виноград – загальний улюбленець серед ягід. Крім того, виноградники настільки гарні, що кожен поважаючий себе садівник має мрію – красивий і плідний виноградник. Але для того, щоб він став таким, винограду необхідна обрізка. Як правильно обрізати виноград починаючому садівникові ми опишемо в цій статті, як зазвичай з фото і відео!

Від даної операції (обрізки) залежить щорічний збір врожаю винограду, його якість і кількість. А також науково доведено, що обрізані виноградники можуть чинити опір різним захворюванням і шкідникам, без особливих зусиль переносити холодну пору року.

Для новачків процес обрізки виноградної лози може здатися складним і нездійсненним, хоча на ділі все набагато простіше. Найголовніше – зрозуміти суть того, як обрізати виноград восени, розібратися в схемах і тоді практика не здасться справжнім пеклом.

А розібратися в цій непростій, але досить цікавій справі, як обрізка винограду взимку, допоможе дана стаття і додаткові матеріали до неї. У статті ви знайдете відповіді на всі ваші запитання.

Що таке обрізання винограду?

Обрізанням називається маніпуляція, що проводиться з метою укорочення або видалення однорічних пагонів, і старих в міру необхідності.

В яку пору року краще всього проводити обрізку виноградника? Коли краще обрізати виноград – восени або навесні? Найкращою є осіння обрізка винограду. На це є кілька причин: по-перше, якщо виноградник потрібно вкривати на зиму, то цей процес значно полегшується.

По-друге, «рани» після обрізки швидко гояться. У підсумку така правильна обрізка винограду восени веде до того, що кущ відмінно плодоносить.

Обрізка винограду навесні небезпечна для куща тим, що з зрізу довгий час буде сочитися рідина, разом з якою рослина почне залишати корисні речовини і мікроелементи, також цей процес називається «плач винограду».

Сльози виноградної лози здатні не тільки зменшити якість і кількість одержуваної продукції, а й вбити кущ. В крайньому випадку, якщо обрізка не проводилась восени, то її можна провести на початку весни, тільки дуже акуратно. Стовпчик термометра повинен досягати + 5 градусів Цельсія.

Що таке обрізання винограду?Під час формування та дозрівання ягід, професіонали своєї справи видаляють зайві лози, прищипують пагони, проводять очищення чагарнику від непотрібних листочків.

Професійне виноробство включає в себе: формування грон на нижній частині куща, з наступним поступовим очищенням від листя, робиться це для того, щоб ягоди вбирали в себе сонячні промені. Грону, сформовану у верхній або середній частині куща, звільняють від зайвих пагонів, при цьому листя залишається. Такий прийом надає винограду вишуканий смак. Також завдяки обрізці виявляються приховані захворювання куща, які в подальшому легко піддаються лікуванню.

Схема обрізки винограду для Новачків 

Як правильно обрізати виноград навесні? Весняна обрізка винограду для початківців рекомендується тільки тим кущам, чий вік не більше трьох років. Досить часто побічним явищем обрізки куща є всихання лози і подальша загибель виноградника.

Якщо обрізати дорослий кущ, що перевищує трирічний вік, то станеться закисання нирок. Тому найкращий час для обрізки кущів – осінь, тому що обрізка винограду на зиму дозволить уникнути більшості проблем, зокрема з надмірним виділенням соку.

Схема обрізки винограду

Чим проводиться обрізка виноградника?

Отже, ми прийшли до висновку, що винограду необхідна обрізка. Виникає логічне запитання: «Що використовувати для обрізки лози винограду?». Все дуже просто. Ніяких наворочених пристосувань для такої операції немає. Вам знадобиться:

 1. Для молодого куща єдиний інструмент – секатор. Також він використовується при обрізанні виноградних грон під час збору врожаю.
 2. Для запущених кущів, обрізка яких проводиться з метою омолодження, підійде секатор, призначений для видалення сучків дерев, або ножівка.
 3. Секатор використовують для підрізування молодих лоз, товщина яких не досягає півтора сантиметрів, і невеликих рукавів. Щоб отримати рівний зріз, дозволяється застосовувати секатор, оснащений двома гострими лезами.
 4. Лучкова пила по дереву застосовується для підрізування багаторічної лози не товще восьми сантиметрів. Для підрізування товстих пагонів підійде ножівка. Також для роботи знадобиться сучкоріз. Це різновид секатора, за допомогою якого можливо видалити гілки в найбільш віддалених і важкодоступних місцях.
  Перед початком обрізки необхідно переконатися, що всі інструменти добре заточені і продезінфіковані. Для знезараження підійде будь-яка рідина, в складі якої є високий вміст спирту.Чим проводиться обрізка виноградника?

Які цілі обрізки винограду?

Восени обрізка виноградника проводиться з метою:

 1. Збереження і надання необхідної форми куща;
 2. Видалення старих, зайвих частин куща;
 3. Оцінки загального стану куща.

Пагони винограду повинні обрізатися восени строго після опадання листя. Якщо цю процедуру не проводити, то кущ сильно розростеться, а ягоди значно зменшаться в розмірах.

Особливості обрізки винограду в різні вікові періоди

 • Молодий кущ (до 3-5 років). Обрізка однорічного винограду повинна здійснюватися з першого року посадки.
 • Доросла плодоносна рослина. Обрізається щорічно для надання форми, а також для поліпшення якості одержуваного продукту.
 • У період старіння куща проводиться з метою продовження періоду плодоношення куща.

Як правильно обрізати виноград по роках

Час для осінньої обрізки винограду

Конкретні терміни для проведення даної процедури залежать безпосередньо від сорту винограду і погодних умов в районі вирощування рослини.

 1. Попередня обрізка виноградної лози проводиться з першого по десяте жовтня до приходу перших заморозків. Обрізаються тільки не дозрілі пагони зеленого кольору. Потрібно бути гранично акуратним, тому що пагони насиченого коричневого або темно-коричневого кольору, трохи хрусткі при вигині чіпати ні в якому разі не можна!
 2. Основна обрізка лози. Час проведення середина – кінець жовтня, відразу ж після заморозків. При цьому після першої обрізки має пройти кілька тижнів. Перед початком роботи слід уважно оглянути кущ і зробити об’єктивний аналіз його стану. Потім видалити сухі, тонкі і недозрілі пагони. Потім провести обрізку більш розвинених лоз.

Головне пам’ятайте, про що ми говорили – весняна обрізка винограду навесні – не найкращий варіант!

Види обрізки виноградної лози

 • Формуюча обрізка. Такий тип застосовується тільки в перші роки життя куща винограду. Під час проведення формуючої обрізки виноградар видаляє всі не входячі в певну форму частину куща, слабкі, тендітні і невизривші лози. Завдяки процедурі обрізання відбувається становлення основи рослини. Формуюча обрізка застосовується тільки до кущів, вік яких не перевищує чотирьох років. Обрізка залежить від кліматичних особливостей (як, наприклад, в разі вирощування винограду в Криму), в яких знаходиться рослина.
 • Щорічна осіння обрізка старого винограду. Стандартна процедура для професійних виноградників. Такой вид обрізки необхідно проводити щороку. Роль обрізки – збереження обраної форми куща протягом усього життя.
 • Омолоджуюча обрізка. Дана процедура проводиться для заміни старих, трухлявих, засохлих елементів рослини на свіжі, молоді пагони.

Як правильно обрізати виноград?

Як правильно обрізати виноград на зиму? Почати краще з верхівки. Технологія вірної обрізки винограду включає в себе виконання простих послідовних дій:

 1. На початку осені на багаторічних рукавах необхідно прибрати всі нові пагони, що витягнулися на півметра від грунтової частини.
 2. Паросткам, які мають понад вісімдесят сантиметрів в довжину, необхідно відрізати верхівки стебла приблизно на 10 відсотків від загальної довжини. Також обрізці повинні піддатися все бічні пасинки.
 3. Після опадання листя, найчастіше в середині жовтня, потрібно визначитися з особливо розвиненими пагонами, і з тими, чия висота не більше вісімдесяти сантиметрів від грунтової частини.
 4. Самий нижній пагін, сформований з зовнішньої частини, необхідно відрізати при цьому має залишитися три очка. Це залишить сучок для заміщення.
 5. На протилежному боці перший пагін потрібно видалити, при цьому зберегти не менш п’яти і не більше десяти очок ( «плодові стрілки»).

Результатом такої обрізки стане довголіття, краса, якісний продукт плодоношення.

Професіонали дають рекомендації: потрібно залишити по десять – п’ятнадцять нирок на плодовій стрілці і по п’ять нирок на сучку для заміщення. Це свого роду страховка на зиму.

Правильний догляд за виноградником після обрізки

Після закінчення проведення процедури обрізання, виноград потрібно вберегти від різних захворювань і шкідників, тобто обробити спеціальними розчинами. Наступний етап – підготовка лози винограду до укриття. Молоденькі кущики нагинають і закидають землею. Це укриття надійно захистить виноград від низьких температур – мінус п’ятнадцять. Якщо в районі вирощування температура взимку нижче, то виноградні кущі накривають дерев’яними ящиками або закривають руберойдом.

Для зрілої рослини найкраще застосовувати кілька методів захисту. Кущ бажано заховати в тунель з поліетиленової плівки. До цього необхідно пригнути рослину до землі і накрити її хвойними гілками. Краї плівки придавлюються до землі. У місцях, де зима не настільки сувора, морозостійким сортам обрізка і укриття винограду не потрібно.

Поради по обрізці від професійного виноградаря

Як обрізати виноград на зиму? Якщо ви будете точно дотримуватися всіх рекомендацій виноградників зі стажем, то процедура обрізання виноградної лози виявиться досить простою і не займе багато часу. Однак іноді новачки допускають серйозні помилки, які згодом чинять негативний вплив на кількість, якість і здоров’я виноградника. Якщо ви вперше стикаєтеся з процедурою обрізки винограду, то бажано подивитися кілька відео уроків в інтернеті, перш ніж станеться непоправне.

Навик обрізки виноградної лози – дуже важливий навик, без якого неможливо виростити великий виноградник. Якщо ви опануєте даними навиком, то зможете вирощувати молоденькі кущі, збирати максимум врожаю з дорослих рослин, які подарують вам великі, соковиті ягоди. Крім того, виноградна лоза стане чудовою прикрасою для фасаду будинку, альтанки або паркану.

Отже, ви дізналися, як максимально правильно виконати обрізку виноградника. Пам’ятайте, що правильно проведена обрізка – гарантія рясного врожаю і процвітання вашого виноградника! На завершення теми «обрізка винограду восени для новачків» пропонуємо наступне відео, яке розповість про способи і основні правила обрізки винограду:

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *