Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Смородина

Як правильно посадити смородину восени і навесні

Як правильно посадити смородину восени і навесні
Поділитися записом:

Смородина – одна з найпоширеніших культур, що зустрічаються в наших садах. Купівля саджанців будь-яких сортів не складає проблем. А ось в питаннях, як і коли садити смородину, розбирається не кожен садівник. Від правильно виконаної посадки залежить зростання куща в перші роки і його врожайність в наступні часи.

Терміни посадки смородини

Для успішного культивування смородини їй треба забезпечити оптимальні умови зростання. Тому треба точно знати куди, коли, де і як висаджувати саджанці цієї культури.

Найважливішим питанням для садівників залишається питання: коли краще садити смородину? На території нашої країни традиційно всі культури висаджувалися восени або навесні. Однак з появою саджанців із закритою кореневою системою стало можливо висаджувати їх в червні або в липні.

Посадка восени

Посадка чорної смородини восени – найбільш сприятливий і вдалий час. У північних і центральних районах країни для осіннього проведення робіт вибирають час з середини і до кінця вересня. У південних районах посадки здійснюються в жовтні-листопаді.

Терміни посадки смородини В цей час тепла і вологи цілком достатньо для розвитку коренів, а ріст пагонів надземної частини закінчився. Таким чином, посадка смородини восени найбільш раціональна, саджанці благополучно вкорінюються і відмінно зимують.

Як посадити смородину восени? Для цього треба підготувати землю, добрива, воду для поливу. У заправлену землю садимо саджанці, поливаємо відром води, обрізаємо і мульчуємо. Для поливу досить одного разу, тоді як навесні треба буде повторити цю процедуру 3-4 рази.

Якщо саджанці посаджені правильно, вони благополучно перезимують і почнуть рости навесні, обганяючи весняні посадки. Адже коріння приживалися і розвивалися впродовж усієї осені. У них не було додаткового навантаження у вигляді харчування надземної частини.

Посадка весною

Коли ще можна здійснити висадку? Посадку смородини навесні теж вельми сприятлива. Для успішного результату вибирають час, коли можна зробити посадку без шкоди для рослини. Садити чорну смородину навесні треба до того, як вона прокинеться.

На жаль, чим далі на північ, тим коротше цей час. Адже ще й земля повинна бути готова: їй треба встигнути розморозитися і прогрітися.

Як садити смородину навесні? При весняній висадці садити кущі потрібно в підготовлені з осені посадкові ями з родючою землею. Необхідно встигнути висадити рослини до розпускання бруньок.

Початок вегетації після зимової сплячки у смородини настає вже в перших числах квітня. Тому висадка будь-якого виду здійснюється в середині або в кінці березня. Це можливо тільки в південних районах країни.

Посадка смородини весноюЯкщо кущі посаджені в травні, коли вона вже зацвітає, то саджанець довго буде адаптуватися, погано рости на початку розвитку. Це дуже сильний стрес для рослини. Відповідь на питання: коли переважно садять чорну смородину або червону, не має однозначного вирішення. Слушна нагода для посадки, настає і ранньою весною і в середині або кінці осені.

Посадка смородини влітку також можлива при використанні саджанців із закритою кореневою системою.

Такими саджанцями культивувати ягідник допускається протягом усього вегетаційного сезону. Смородина, вирощена в індивідуальних горщиках, проводиться у всіх розплідниках країни, адже час коли їх садити не відіграє суттєвої ролі. Перевага полягає в добре розвинених коренях і гілках, тому обрізати верхню частину куща не треба.

Вибір місця для посадки смородини

Велике значення має правильний вибір відповідного для культури розташування. Необхідно точно визначитися, куди можна садити смородину, а куди – не можна. Не завжди умови невеликої ділянки можуть відповідати ідеальному зростанню цієї культури. Однак основні правила вибору місця для насаджень дотримуватися обов’язково. Перед підготовкою посадкової ями, треба визначитися з тим, де посадити смородину на земельній ділянці. Смородина любить:

 • сонячне місце розташування;
 • родючий грунт;
 • низьке залягання підземних вод;
 • захищене від наскрізних вітрів місце;
 • попередником може бути будь-яка садова або овочева культура за винятком малини та агрусу.

Смородина не любить:

 • затемнене місце розташування;
 • розташування грунтових вод менше 1 метра;
 • затоплення весняними водами або заболочені місце для зростання;
 • вітродуви;
 • загущений стан куща і сусідство з великими деревами;
 • попередниками не повинні бути кущі смородини будь-якого виду, агрус або малина.

Переважно вибирати північні і східні схили, родючі чорноземні грунти зі сприятливим мікрокліматом.

Вибираючи місце для нових саджанців, де садити нову смородину, не можна нехтувати уподобаннями рослини, заснованими на її біологічних особливостей.

Смородину важко загубити при посадці, вона буде рости майже в будь-яких умовах. Але ось плодоношення при неправильному місцезнаходження настане із запізненням і буде дуже мізерним.

Тому питання: де краще посадити саджанці, треба опрацьовувати ще до придбання посадкового матеріалу.Вибір місця для посадки смородини

Підготовка грунту

Початок робіт по висадці смородини стартує з визначення якості та складу землі. Адже після посадки виправити склад грунту буде важко.

Слід визначити рівень кислотності грунту. Якщо немає лакмусового паперу, то можна використовувати «дідівський» спосіб.

Заваріть в склянці води кілька листочків смородини або вишні. Після охолодження киньте в склянку щіпку землі. Зміна кольору вкаже на стан грунту:

 1. Червоний колір відповідає кислим грунтам;
 2. Синій колір – слабкокислим;
 3. Зелений – нейтральним.

Кислі та слабокислі грунту нейтралізують додаванням меленого вапняку, розсипаючи 0,6-0,9 кг / кв. м. під осіннє перекопування.

На бідних піщаних грунтах під посадку смородини необхідно внести органічні добрива 6-10 кг / кв. м. перегною або компосту при висадці рослин рядковим способом. Замість лунок, саджанці потрібно садити в канавки глибиною 30 см і шириною 40 см.

Посадка одиночних кущів смородини виконується в ямки розміром 30х40 см. Верхній шар землі перемішують з відром органіки, склянкою суперфосфату або золи і двома столовими ложками калійної солі. Цю землю підсипають до коріння саджанця. Вона буде живити його протягом 4 років.Схема висадки смородини

Схема висадки смородини

Кущі смородини, в залежності від їх кількості і вільного місця на ділянці, можна садити чотирма різними способами.

Одиночними кущами

Посадка одиночним кущем застосовується при висаджуванні нових і цінних сортів, коли потрібно створити ідеальні умови і оцінити обсяг врожаю. При гарному догляді тривалість життя куща максимальна. Відстань між кущами роблять 1,0-1,2 м, між рядами – 1,5-2 м.

Рядами

Рядкова схема посадки чорної смородини найчастіше застосовується на присадибних ділянках. Адже смородинові кущі зазвичай садять по кілька штук уздовж паркану. Така посадка забезпечує високі показники врожайності і економить місце.

Відстань між кущами смородини залежить від особливостей і висоти сорту.

Адже висота варіюється від 0,5 до 1,5 м. В середньому, застосовують схему посадки 0,5-1 м. Через 2-3 роки кущі зімкнуться між собою. А через 5 років проводять омолоджуючу обрізку, зрізаючи всю надземну частину.

Щільними рядами

При посадці ущільненим-загущеним способом отримують максимальний урожай з одиниці площі. Такий спосіб застосовується на промислових плантаціях. Відстань між кущами становить 0,5 см, а між рядами – в залежності від виду техніки в господарстві.

За допомогою шпалери

Смородина, як шпалерна культура, зустрічається в наших садах рідко. Багато садівників просто не знають, що її можна вирощувати не тільки чагарником, але і деревцем. Зазвичай у вигляді шпалери формують червону смородину з довгими кистями ягід, яка виглядає в такому вигляді дуже ефектно.

Збір врожаю з такої рослини дуже приємний. Але потрібні певні навички для підтримки шпалерної форми. Схема розміщення допускає відстань між рослинами 30х30 см. Шпалерну смородину можна розміщувати уздовж доріжки, як прикрасу ділянки.

На якій відстані треба садити смородину, яку схему застосувати, залежить від кількості вільного місця і саджанців. Тут важливо знати потребу в продукті, скільки ягід необхідно виростити.Техніка посадки смородини

Техніка посадки смородини

Покрокова інструкція як правильно посадити смородину передбачає такі обов’язкові пункти:

 1. Підготовка землі в посадковій ямі або траншеї. Бідний грунт додатково удобрюють. Заздалегідь готувати лунки під посадку не потрібно, так як кореневу шийку навмисне поглиблюють в землю під час висадки.
 2. Саджанці перед висадкою замочують на добу у воді зі стимуляторами росту типу Циркон або Епін.
 3. Безпосередньо перед висадкою коріння смородини занурюють в глинистий розчин, який забезпечує надійне зчеплення з грунтом.
 4. Садять смородину похило під кутом 45. Коренева шийка повинна бути розташована під землею на глибині близько 10 см. Така посадка провокує відростання допоміжних коренів з сплячих бруньок на засипаних землею гілках.
 5. Посаджені саджанці поливають відром води (поступово), щоб змочити коріння і прибрати можливі повітряні кишені біля них. Навколо саджанця робиться поглиблення для поливу з земляним бортиком, так як поливати смородину по листу не можна через небезпеку поширити грибну інфекцію.
 6. Посадку обов’язково мульчують перегноєм або компостом для більш тривалого збереження вологості і пухкості грунту, харчування та захисту від сонця і морозу.
 7. Останньою і обов’язковою операцією є обрізка верхньої частини саджанця на 2-3 нирки. Це забезпечує рівномірний розвиток нової рослини, коли молоді коріння в змозі забезпечити зростаючу рослину необхідними речовинами.
 8. Якщо посаджено кілька рядів смородини, то пристовбурні кола мульчують, а простір між рядами засівають  просто гарною травичкою.

Культура проста в розмноженні, посадці і догляду. Немає ніяких особливих секретів у тому, як правильно садити смородину в саду. Однак, порушивши ці нехитрі правила, можна не дочекатися появи ягід, хоча смородина буде добре рости. Якщо їй не походить місце і спосіб посадки, цвісти вона не буде.

Уточнюючи як садити чорну смородину, ознайомтеся з основними характеристиками придбаного сорту. Варто саджати не 3-4 куща одного сорту, а по одному кущу 3-4 сортів.

Догляд за молодими насадженнями

Догляд за молодими саджанцями полягає в регулярному поливі, розпушуванні і видаленні бур’янів.

Зволоження

Полив роблять щодня, поки коріння не «присмокчуться» до грунту. Сигналом до закінчення процесу вкорінення стане зростання саджанця. Коли він почне випускати молоді гілочки і покриватися новими листям, значить, коріння вже досить сильні для харчування рослини. Кількість поливу треба скоротити до одного разу на тиждень.Догляд за смородиною

Розпушування

Після кожного поливу при висиханні землі проводять її розпушування. Не можна допускати утворення щільної кірки біля рослини. Якщо пристовбурні кола добре замульчувати, то цю процедуру робити не треба.

Боротьба з бур’янами

Мульчування допомагає придушити ріст бур’янів. Звичайно, повністю він не припиниться, але сильно зменшиться. З плином часу дорослі кущі самі заглушать бур’яни своєю потужною кроною, особливо в загущених посадках.

Важливо! Підживлення молодим насадженням треба давати тільки на п’ятий рік, в момент зниження врожайності.

Після п’ятого року слід приступати до обрізки і видалення старих гілок.

Смородина починає плодоносити вже на перший рік. В цей час урожай невеликий, це всього лише демонстрація плодоношення. Не варто дозволяти рослині формувати ягоди в перший рік життя, це забирає багато сил і затримує розвиток. Основний урожай чорна смородина дає на 2,3,4-річних гілках.

На червоній смородині основне плодоношення дає гілочка до 6-7 років. Гілки старшого віку різко знижують врожайність і якість ягід. Тому вирощуємо молоді насадження до закінчення терміну максимальної продуктивності. Потім необхідно провести омолоджуючу обрізку всіх гілок до рівня землі.

Можна скористатися технологією вирощування від німецьких садівників. Її суть полягає в вирізанні пагонів після збирання врожаю, а молоді гілки нормують по 3-7 штук в кущі. Урожай таких гілок набагато вище, ягоди більші й солодше. Цей спосіб вирощування смородини схожий на технологію догляду за малиною.Відмінності між чорною і червоною смородиною

Відмінності між чорною і червоною смородиною

Іноді, через невелику площу саду, перед садівником постає питання: яку смородину посадити? Відповідь залежить від особистих переваг і наявності в саду вже наявних посадок. Швидкоплідність і зимостійкість притаманні обом видам рослини.

Кущі чорної смородини забезпечать садівника ягодами з характерним і дуже приємним ароматом, привабливим смаком і високими лікувальними якостями. Комплекс корисних речовин, що міститься в них, необхідно використовувати при лікуванні:

 • ревматизму;
 • туберкульозу;
 • ангіні;
 • каменів в нирках;
 • захворювань шлунково-кишкового тракту.

Смородина чорна дає не тільки корисні плоди, але і лікарську сировину у вигляді чаю з листя. Її фітонцидна дія настільки сильна, що вона справляється з золотистим стафілококом, дизентерією та дифтерією. Чи можна порівнювати між собою кущі смородини чорної і червоної? За смаковими характеристиками вони не схожі один на одного. Домашні заготовки і вино з червоної смородини виходять відмінні. Вона більш стійка до посухи, весняних заморозків.

Важливо! Її плодоношення набагато стабільніше і врожайніше. Смак ягід ніжніший і десертний. За хімічним складом особливих відмінностей в ягодах не спостерігається.

Розмноження чорної і червоної смородини схоже. Воно здійснюється за допомогою вкорінення живців і відводок. Виростити дорослу рослину можна з однорічного саджанця.

Виходячи з наявності часу і саджанців, кожен садівник самостійно вирішує, коли і як садити смородину. Не можна це робити, поспішаючи, ігноруючи основні правила. На питання: коли краще садити смородину, відповідає клімат місця зростання, особливостями якого теж не нехтують.

Щоб нічого не забути і не допустити помилок, корисно перед початком робіт ще раз нагадати і прочитати рекомендації про те, як правильно посадити смородину навесні, або восени, або влітку.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *