Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Лохина

Як правильно доглядати за садовою лохиною навесні: процедури, правила, особливості

Як правильно доглядати за садовою лохиною навесні?
Поділитися записом:

Лохина – смачна ягода, яка має унікальні смакові властивості і користь. Виростити чагарник на своїй ділянці реально, тільки ось необхідно за ним правильно і своєчасно доглядати за протягом усього вегетаційного періоду. Особливо важливо подбати за ягідником навесні, адже він ослаблений після зими, йому потрібна допомога, щоб він міг активізувати свої сили і підготуватися до сезону плодоношення.

Догляд за садовою лохиною навесні: правила і процедури

Для якісного догляду за чагарником необхідно забезпечити його якісною турботою, адже він досить примхливий. Що ж саме повинен зробити дачник або городник в городі? Можна виділити ряд дачних заходів, необхідних для здоров’я і гарного росту під час вирощування. Розглянемо принцип і правила кожної маніпуляції.

Зняття укриття і прибирання пристовбурного кола

Якщо ви на зиму укривали чагарник з метою захисту від зимових заморозків (це актуально для молодих саджанців), то ранньою весною потрібно зняти покривний матеріал. Затягувати в цим заходом не можна, інакше чагарник просто-напросто випріє під зимовим укриттям в умовах весняного потепління.

Як правильно доглядати за садовою лохиною навесні?

Після зняття зимового укриття (якщо воно було) також потрібно ранньою весною здійснити прибирання на території пристовбурного кола ягідного чагарнику. Слід прибрати всі рослинні залишки (частини пагонів, листя), сміття, видалити разом з коренем бур’ян. Рослинні залишки рекомендується спалити, щоб вони не стали потенційним джерелом зараження грибковими та бактеріальними інфекціями, поширення шкідників для самого ж чагарнику або інших садових культур.

Також необхідно прибрати старий шар мульчі, який був закладений пізньої осені.

Обрізка лохини навесні

Оптимальні терміни проведення процедури по догляду припадають на ранню весну, до початку вегетації (до початку сокоруху, розкриття нирок), але коли на вулиці буде стабільно триматися плюсова температура (5 градусів і вище) і мине загроза сильних заморозків.

Весняна обрізка лохини дуже важлива, вона допомагає чагарнику вегетувати в повну силу і успішно плодоносити в саду. Відсутність обрізки негативно впливає на зростання чагарнику, на кількість квіткових бруньок, на врожайність.

Починати весняну обрізку слід з 3-го року життя чагарнику у відкритому грунті після посадки (в цей період проводиться тільки санітарна обрізка). При санітарній процедурі видаляються всі сухі, пошкоджені, вимерзлі, уражені хворобами і шкідниками пагони.

Обрізка лохини навесні

А ось вже через 4-5 років після висадки саджанця навесні проводиться і санітарна, формуюча обрізка. Спочатку зрізаються розлогі гілки, що знаходяться біля поверхні грунту, при цьому прямостоячі прирости чіпати не потрібно. Потім потрібно вирізати всі ослаблені, кволі, пошкоджені, схильні до захворювань або шкідників, найстаріші пагони в центрі куща. Потім слід обрізати більшість тонких гілочок, залишаються міцні скелетні пагони. Також видаляються старі, надмірно розгалужені гілки з короткими приростами у верху міцних осьових пагонів. Необхідно залишити молоді гілки з пагонами 1-го і 2-го порядку розгалуження.

Важливо! Після цієї процедури бажано спалити всі рослинні залишки, на випадок, якщо там живуть якісь шкідники або знаходяться збудники захворювань. Це допоможе уникнути подальшого зараження інших культур в саду.

Полив лохини весною

Лохину можна віднести до вологолюбних культур. Важливо підтримувати помірну вологість грунту у відкритому грунті, уникаючи пересихання і перезволоження (тим більше застою вологи і заболочування!). Коренева система чагарнику залягає близько до поверхні землі, тому не варто допускати пересихання верхнього шару у відкритому грунті.

Рекомендується поливати часто і не рясно. Норма поливу: в середньому 1 стандартне відро під один кущ, 1-2 рази в тиждень. Частота процедури залежить від погодних умов на дачі: при жаркій і посушливій погоді частіше, при прохолодній, похмурій і вологій – рідше.

Полив лохини весною

Порада! У суху, жарку і посушливу погоду рекомендується періодично проводити полив «по листу», тобто дощування. Робити це краще в другій половині дня, після того, як закінчиться полуденний час.

Розпушування грунту

Розпушування поверхні землі покращує аерацію грунту, що сприяє кращому надходженню кисню до кореневої системи рослини. Процедура заважає утворюватися земляний кірці, яка може з’явитися після поливу або ж опадів (вона якраз і буде заважати нормальному проникненню повітря в шар грунту).

Розпушування проводиться в тому випадку, якщо немає мульчуючого шару в пристовбурних кіл! Проводити процедуру по догляду слід періодично, через кілька годин після поливу. Рихлити краще на глибину близько 5 см. Робити це можна граблями, мотикою або іншим пристосуванням, зручним вам.

Мульчування лохини

Бажано відразу після збирання старого мульчуючого шару і після обрізки покласти в пристовбурних колах нову мульчу. Мульчування – важлива процедура весняного догляду, вона допомагає зберегти вологу в грунті, що дозволяє зменшити кількість поливів, захищає кореневу систему лохини від перегріву (в жарку і посушливу погоду), а також від підмерзання (при заморозках). Крім цього, мульча позбавить вас від необхідності регулярно рихлити землю і прополювати бур’яни.

Мульчування лохини

Зверніть увагу! Кращий матеріал для мульчування лохини: верховий кислий торф, хвойний опад (можна використовувати один з цих матеріалів, або ж змішати їх).

Справа в тому, що такі матеріали сприяють підкислення грунту, а лохина може рости тільки на кислому ґрунті!

Вкрай не рекомендується в якості мульчі використовувати перегній, компост, і тим більше свіжий гній. Така рекомендація пов’язана з тим, що садова культура не любить підживлення органічними добривами, отже, така органіка навіть в якості мульчі не рекомендована.

Перед тим, як замульчувати пристовбурні кола навколо лохини, необхідно порихлити грунт на глибину 2-3 сантиметри. Відповідна висота шару мульчі: 5-7 см, не більше.

Підкормка лохини

Підживлення можна назвати одним з ключових заходів навесні, яка допомагає якісно доглядати за кущами, і як наслідок, домогтися гарного росту і плодоношення.

У весняний період потрібно підгодувати ягідну культуру 2 рази:

 • 1-й раз ранньою весною, на початку вегетації, коли рослина почне прокидатися після зими, коли почнеться набухання бруньок. У цей момент рослина потребує азотних добривах, наприклад, найкраще підходить Сульфат амонію (тому що добриво підкислює грунт, що дуже корисно для нашої культури) або ж Сечовина, Аміачна селітра. Також дуже хороша ідея: підгодувати комплексним добривом, що містить азот, калій і фосфор, наприклад, Нітроамофоска.
 • 2-й раз раз удобрюють після цвітіння, на початку формування зав’язі. У цей період вносяться калійні добрива і мікроелементи. Наприклад, Сульфат калію, Калієва селітра.

До речі! Можна використовувати спеціальне добриво для лохини (на упаковці з препаратом буде відмітка).

Найефективніший спосіб підживлення: влити рідкий розчин добрив під корінь. При цьому важливо заздалегідь (години за дві) полити чагарник звичайною водою. Будь-який препарат потрібно застосовувати строго по інструкції до нього!

Профілактична обробка лохини від хвороб і шкідників

Дуже важливо подбати про ягідний чагарник, щоб захистити його від можливого ураження захворюваннями (біла плямистість листя, сіра гниль, фізалоспороз, плодова гниль та ін.) або шкідниками (попелиця, листкова галиця, кліщі, листовійки). Грамотна і своєчасна профілактика – запорука здорової лохини, чого вже говорити про те, що запобігти набагато легше, ніж лікувати.

В якості профілактики хвороб і шкідників ягідного чагарнику необхідно виконувати наступні дії:

 1. У потрібний термін проводити санітарну обрізку (в тому числі, і вчасно видаляти уражені хворобами або шкідниками пагони).
 2. Регулярно видаляти бур’ян в пристовбурних колах (і навесні, і влітку, і восени).
 3. Перекопка грунту в пристовбурних колах восени і ранньою весною, таким чином в грунтовому шарі взимку гинуть шкідники, які влаштувалися на зимівлю (проте це актуально тільки в тому випадку, якщо ви не мульчуєте пристовбурні кола). При цьому слід пам’ятати, що у цієї процедури є і негативні сторони, вважається, що перекопування може погіршити якість грунту, пошкодити корінці куща.
 4. Всі рослинні залишки (листя, пагони, опалі ягоди), які залишилися під кущем або після обрізки, необхідно відразу спалювати.

Особливо важливо провести профілактичне обприскування фунгіцидами та інсектицидами, якщо раніше в саду були виявлені шкідники і ознаки захворювань.

Обробка лохини від хвороб і шкідників

Найважливіше значення в профілактиці хвороб і шкідників має весняна профілактична обробка.

 • Перша обробка проводиться ранньою весною до розпускання бруньок (відразу після санітарної обрізки). Для запобігання грибкових захворювань ефективно обприскати одновідсотковою бордоською рідиною (і саму рослину і грунт навколо).
 • Друга обробка проводиться при бутонізації, до цвітіння. Цього разу потрібно обприскати рослину для запобігання шкідників, наприклад, можна використовувати, препарат Актеллік, Іскра М, Фуфанон.
 • Під час другої обробки (до цвітіння при висуненні бутонів) також корисно вдруге обробити лохину від хвороб, також бордоською рідиною або препаратом Хом, Абіга-Пік.

Зверніть увагу! Будь-який препарат потрібно використовувати строго за інструкцією з урахуванням зазначених правил і дозувань!

При проведенні обробки важливо дотримуватися правил безпеки і обов’язково використовувати засоби індивідуального захисту (респіратор, захисні окуляри, халат, рукавички і т.д.).

Підкислення грунту під лохину

Найважливіша особливість, яку потрібно знати для успішного вирощування лохини, – культура добре росте і плодоносить тільки на кислому грунті (pH 3,5-5)! Нейтральна або лужна земля абсолютно не підходять для ягідників. Вимогливість лохини до високої кислотності пов’язана з тим, що біля коріння симбіоз з грибом Ерікоідна мікоріза, яка необхідна рослині для засвоєння поживних речовин з грунту, і цей самий гриб може існувати тільки в кислому ґрунті! Тому дуже важливо садити кущ в посадкову яму, заправлену кислим грунтом!

Найзручніший спосіб контролювати кислотність грунту: періодично вимірювати pH спеціальним приладом вимірником-кислотності.

Підкислення грунту під лохину

Щоб садова рослина при вирощуванні у вашому саду почувалося добре цілий рік і дарувала гарний і смачний врожай, важливо періодично окислити субстрат у відкритому грунті. Оптимально робити це кожні 2-4 тижні. Мінімальна кількість разів, коли слід підкислити грунт за вегетаційний сезон, – два-чотири рази, не менше!

Популярні і прості способи підкислити грунт:

 1. Полити розчином яблучного оцту (100 мл. 9% оцту розбавити у 10 літрах води).
 2. Полити розчином лимонної кислоти (20-30 г. розлучається в 10 л. води).

Порада! Корисно додати в лимонний або оцтовий розчин хелат заліза або залізний купорос (20 г на 10 л готового розчину)

Крім цього, 1 раз за рік або два можна використовувати гранули сірки (просто розсипати на поверхню землі, а потім полити водою).

Навесні перед садівником стоїть найважливіше завдання – подбати про ягідний чагарник належним чином, виконавши всі перераховані заходи. Звичайно, рослина не зможе сказати вам «спасибі», зате вона може подарувати щедрий, рясний і смачний ягідний урожай.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *