Останні Записи:
 • Чому не цвіте герань:… Швидше за все, цього сезону ваша герань (королівська пеларгонія) відмовилася цвісти або цвіла дуже мляво (утворилося і розпустилося лише кілька бутонів), при цьому рослина стояла…
 • Живці для щеплення плодових… Безумовно, ви чудово розумієте, що щеплення зможе добре прижитися, якщо підібрати хороший вихідний матеріал, інакше кажучи, своєчасно та правильно заготовити якісні живці (щепи). Далі поговоримо…
 • Коли і як збирати… Швидше за все, ви чудово розумієте, що від того, наскільки правильно і вчасно буде зібран врожай, залежить і те, як довго він зберігатиметься в майбутньому.…
 • Багаторічні садові квіти, що… Багаторічні квіти ростуть, розвиваються і цвітуть кілька років поспіль, при цьому вимагають менше уваги та турботи, ніж однолітки. Як садити і доглядати багаторічники, які цвітуть…
 • Як садити кукурудзу: терміни,… Пригостити сім'ю вареною кукурудзою влітку, законсервувати качани на зиму — це завдання, які ставлять перед собою багато господинь. Щоб отримати якісний урожай культури, потрібно визначити…
Яблуня

Як правильно поливати яблуню та інші плодові дерева навесні, влітку і восени: скільки води потрібно для поливу?

Як правильно поливати яблуню?
Поділитися записом:

Як відомо, основу харчування будь-якої рослини становить волога. Молодим саджанцям своєчасний полив потрібен для того, щоб якомога швидше прижитися на новому місці, а для вже плодоносних дерев правильний полив є запорукою якісного майбутнього врожаю.

Далі ви дізнаєтеся про те, коли і як поливати дерева, скільки води їм потрібно в залежності від віку, які норми і частота поливу.

До речі! Всі основні принципи і правила поливу яблунь та інших плодових дерев – однакові.

Як часто і скільки поливати яблуню?

Важливо розуміти, що є чимало умов, які варто враховувати при поливі.

Як правило, виділяють наступні чинники (умови), від яких безпосередньо залежить як часто поливати і скільки лити води під яблуні та інші плодові дерева:

 • тип (склад) грунту;
 • вік;
 • погода і пора року.

Тип грунту

Все просто: якщо грунт важкий, то вологу він затримує краще, якщо легкий, то вода зовсім не затримується. відповідно:

 1. На глинистих і чорноземних грунтах – влітку поливають 1-2 рази на місяць, навесні і восени – не більше 1 разу.
 2. На піщаних грунтах – 2-4 рази на місяць влітку, а навесні і восени – 1-2 рази.

Щоб просочити земляну кому на необхідну глибину (в середньому 40 см), на легких супіщаних грунтах потрібно приблизно в 1,5 рази менше води, ніж важкий суглинок. Це також слід враховувати!

Вік дерева

Як правило, норма поливу в залежності від віку дерева і становить приблизно 15-20 літрів на 1 рік, тобто:

 • 2-3 річний саджанець – 30-60 літрів;
 • 4-5 річне дерево – 60-100 літрів;
 • 6-7 річне дерево – 90-140 літрів;
 • 8-10 річне доросле дерево – 120-200 літрів.

Порада! Дуже багато садівників вважають, що головним критерієм того, що рослині достатньо води, – зволоженість і застій вологи на поверхні грунту. Інакше кажучи, якщо ви ллєте, а вода вже не йде – це означає, що пора припиняти полив.

Як правильно поливати яблуню?

Погодні умови і час року

Ранньою весною дерева ніколи додатково не поливають, тому що в цей період земля ще волога після зими (танення снігу). Тому перший весняний полив здійснюють тільки у квітні-травні під час бутонізації (перед цвітінням) – досить полити 1 раз.

Якщо літо видається дуже жарким і посушливим (опадів зовсім немає, весь час ясно), температура повітря піднімається до +30 і вище градусів, то молоді дерева, посаджені недавно, поливати бажано 2 рази на тиждень. Якщо ж літо прохолодне, періодично бувають дощі, то одного разу на тиждень буде більш ніж достатньо.

Звичайно ж, так часто поливати дорослі і плодові дерева не потрібно, максимум 2 рази на місяць в разі сильної спеки і 1 раз – помірного літа.

До речі! Безумовно, всі чули про осінні вологозарядні поливі. Однак, аж ніяк не кожен дачник знає, в який час і як правильно його виконувати. Тому поговоримо про цей важливий захід в окремому параграфі.

Приблизний графік поливу дорослих дерев

 1. В період бутонізації (до цвітіння) – навесні (квітень-травень).
 2. Після цвітіння (через 2-3 тижні) – влітку (червень).
 3. У період наливу плодів (до 2-3 тижні дозрівання) – влітку (липень-серпень).
 4. Осінній вологозарядний полив після листопаду (жовтень-листопад).

Таким чином, найчастіше за літній сезон (з травня по серпень) дорослі дерева в саду досить полити 3-4 рази, а при посушливій погоді – 4-5 разів. І не забудьте, по можливості, зробити вологозарядний полив, але вже пізно восени.

Осінній вологозарядний полив

Все просто: вважається, що вологий грунт менше промерзає і має більшу теплопровідність, інакше кажучи, тепло з нижніх шарів грунту буде гріти коріння рослин в холодний період.

Як правильно поливати яблуню?

В які терміни проводити?

Після листопада, напередодні холодів (ще при плюсовій температурі).

Коли особливо необхідний підзимовий полив?

У разі, якщо у вас супіщаний грунт і осінь не балує частими і сильними дощами, а зима малосніжна.

Варто розуміти! Звичайно, якщо осінь видається вологою і прохолодною, то можна цілком обійтися і без вологозарядного поливу.

Скільки потрібно води?

Вам потрібно промочити всю земляну кому, в якій знаходиться коренева система рослини (близько 30-50 см. вглиб), тобто від 60 до 200 літрів (для молодих і великих старих дерев).
А після поливу (наприклад, на наступний день) багато городників воліють також розпушити грунт у пристовбурних колах, тому що пухка земля менше промерзає.

Як правильно поливати яблуню?

Поради та рекомендації по грамотному поливу яблунь та інших плодових дерев:

 • Визначити, що земляна кома просохла і дереву терміново потрібен полив, можна наступним чином: копаєте лунку на штик лопати (25 см), берете з дна жменю землі, якщо вона суха, то терміново поливаєте.
 • Що стосується часу доби, то ідеально поливати дерева рано вранці, можна ввечері, а ось вдень дуже небажано, тільки якщо погода похмура.
 • Для зручності поливу і початкового утримання води вам потрібно зробити валики по проекції крони вашого дерева висотою близько 10 сантиметрів.
 • Полив крижаною водою з свердловини або колодязя – ідея явно не з кращих. Занадто холодна вода діє на всі рослини гнітюче. Інша справа – звичайна дачна вода (температурою 16-20 градусів).
 • Природно, ніякі відра тягати не потрібно: берете шланг і переміщуєте його по пристовбурному колі, а перш за все вимірюєте, за скільки хвилин набирається 1 відро (10 літрів).
 • Грунт не слід пересушувати.
 • У той же час не можна поливати занадто часто. Земля в пристовбурних колах плодового дерева повинна висихати.
 • Інакше кажучи, потрібно дотримуватися графіку поливу. Поливати треба рідко, але рясно, щоб промочувати всб кореневу кому (до 30-50 см. вглиб).
 • При різких перепадах вологості (то занадто сухо, то дуже волого), молоді дерева можуть скинути листя.
 • Є думка, що краще не поливати дерева в період початку листопада.

Ну ось, тепер ви знаєте, коли, скільки і як правильно поливати ваші плодові дерева, щоб ця процедура приносила тільки користь.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *