Останні Записи:
 • Чому не цвіте герань:… Швидше за все, цього сезону ваша герань (королівська пеларгонія) відмовилася цвісти або цвіла дуже мляво (утворилося і розпустилося лише кілька бутонів), при цьому рослина стояла…
 • Живці для щеплення плодових… Безумовно, ви чудово розумієте, що щеплення зможе добре прижитися, якщо підібрати хороший вихідний матеріал, інакше кажучи, своєчасно та правильно заготовити якісні живці (щепи). Далі поговоримо…
 • Коли і як збирати… Швидше за все, ви чудово розумієте, що від того, наскільки правильно і вчасно буде зібран врожай, залежить і те, як довго він зберігатиметься в майбутньому.…
 • Багаторічні садові квіти, що… Багаторічні квіти ростуть, розвиваються і цвітуть кілька років поспіль, при цьому вимагають менше уваги та турботи, ніж однолітки. Як садити і доглядати багаторічники, які цвітуть…
 • Як садити кукурудзу: терміни,… Пригостити сім'ю вареною кукурудзою влітку, законсервувати качани на зиму — це завдання, які ставлять перед собою багато господинь. Щоб отримати якісний урожай культури, потрібно визначити…
Кукурудза

Як садити кукурудзу: терміни, особливості вирощування

Як садити кукурудзу: терміни, особливості вирощування
Поділитися записом:

Пригостити сім’ю вареною кукурудзою влітку, законсервувати качани на зиму — це завдання, які ставлять перед собою багато господинь. Щоб отримати якісний урожай культури, потрібно визначити терміни та вибрати ефективний спосіб посадки. Поради досвідчених городників допоможуть правильно посадити та виростити кукурудзу на дачі.

Особливості посадки кукурудзи

У приватних господарствах садять переважно цукрову кукурудзу. Культура невимоглива до місця посадки та умов вирощування, але городникам варто звернути увагу на правила посадки та догляду за рослиною.

Коли садити кукурудзу?

Кукурудза – теплолюбна рослина, тому кидати зерна в холодну землю не варто. При ранній посадці зерна покриються цвіллю і втратять схожість або будуть пошкоджені дротяником. Враховуючи особливості клімату, посіви проводять у такі терміни:

 • у регіонах, де навесні земля прогрівається швидко, кукурудзу сіють у відкритий грунт у квітні. Сходи переносять пізні заморозки до -3 °С, а дорослі рослини негативних температур не витримують;
 • в районах з холодною затяжною весною до сівби приступають у травні-червні.

Щоб прискорити вегетацію і встигнути зібрати врожай у холодному регіоні, дачники висаджують зерна кукурудзи на розсаду за 30 днів до висадки в грунт. У північних широтах висаджують розсаду в травні, щоб до середини червня перемістити сіянці з горщиків у відкриту грядку.

Способи посадки кукурудзи

Кукурудзу вирощують посівом насіння на розсаду та у відкритий грунт. Кожен спосіб має свої переваги і недоліки:

 1. Розсадний спосіб. Технологія підходить для регіонів з суворим кліматом. Висаджені в родючу землю зерна кукурудзи сходять за 5-6 днів. До висадки в грядку сіянці будуть готові за 3-4 тижні. Перед посадкою в грунт розсаду загартовують тиждень і висаджують у прогріту до +14 ° С землю. Сіянці розміщують на потрібній відстані, крім загущення посадок. Мінуси цього — трудовитрати та час.
 2. Посів насінням у грунт. Застосовують у районах з теплим кліматом. Насіння сіють без замочування, якщо земля волога і тепла. Сходи з’являться через 2 тижні і відразу йдуть у зріст. Посіви доведеться проріджувати та накривати агроволокном при загрозі заморозків.
Як садити кукурудзу: терміни, особливості вирощування

Як підготуватись до посадки кукурудзи?

Щоб виростити великий урожай цукрової кукурудзи на ділянці, керуйтеся агротехнічними правилами:

 1. Вибирайте районовані сорти кукурудзи, стійкі до хвороб та посухи.
 2. Підберіть місце на ділянці. Кукурудза віддає перевагу освітленим місцям з низьким рівнем грунтових вод і хорошим стоком води. Показник кислотності грунту не повинен опускатися нижче 5 pH, інакше рослина буде чахнути.
 3. Перекопайте грунт на ділянці 2 рази – восени та навесні за 30 днів до посадки культури.
 4. Внесіть навесні в грунт нітроамофоску (30 г. на 1 м²) та проведіть знезараження грунту спеціальними розчинами.
 5. Накрийте грядку утеплюючим матеріалом для прогрівання.
 6. Найкращими попередниками кукурудзи стануть овочеві культури, кавуни, дині, картопля та сидерати. Не садіть культуру рік у рік в одному місці.
 7. Висаджуйте культуру широкорядним методом (не менше 3-4 рядів), щоб не виникло проблем з запиленням. В одиночних посадках з’явиться велика кількість порожніх качанів.

Загальні правила посадки та догляду за кукурудзою

Кукурудза дає врожай навіть за несприятливих погодних умов, якщо правил вирощування дотримано.

Як висаджувати розсаду та насіння кукурудзи у відкритий грунт?

Розсаду кукурудзи або насіння садіть у відкриту грядку, дотримуючись лінійної або квадратно-гніздової схеми посадки в кілька рядів.

На якій відстані садити кукурудзу? Між окремими рослинами витримуйте відстань 30 см., а міжряддя — 50–70 см. Як садити кукурудзу на дачі? При посіві насіння у відкритий грунт дотримуйтесь таких правил:

 1. Проведіть калібрування насіння, відберіть чисте та неушкоджене. Знезаражуйте насіння, опустивши на 30 хвилин у легкий розчин марганцівки або фітоспорину.
 2. Пророщуйте насіння на вологій серветці протягом 2-3 днів за температури +23-28 °С.
 3. Зробіть на грядці лунки глибиною 4-5 см. у кілька рядів. Полийте лунки водою і зачекайте, поки волога вбереться.
 4. Викладіть насіння в лунки по 3-4 шт., щоб після сходів видалити слабкі паростки.
 5. Присипте насіння землею і злегка утрамбуйте, полийте.
 6. Натягніть над посівами агроволокно, щоб захистити сходи від перепаду температур.

Перші сходи з’являться за кілька тижнів. Зростання сіянців прискорюється у фазі утворення першого справжнього листя. Потім зростання сповільнюється, оскільки рослина спрямовує всі сили на формування та розвиток качанів.

Розсаду кукурудзи висаджуйте за такою ж схемою, коли на сіянці формуються 4-5 листків. У лунку кожен саджанець поміщайте перевалочним способом. Заглиблюйте кореневу шийку в землю, щоб наростити додаткове коріння з кожного вузла.

Як садити кукурудзу: терміни, особливості вирощування

Як доглядати за кукурудзою після посадки в грунт?

Щоб кукурудза пішла в зріст і сформувала великі качани, потрібен ретельний полив, внесення підживлення, розпушування та прополювання. Кукурудза має ворогів, тому необхідна обробка від шкідників.

Доглядайте кукурудзяні грядки таким чином:

 • Полив. Посухостійка культура вимагає рясних поливів у період появи сходів, у момент викидання мітелок та формування качанів, у період наливання зерен (через 2–3 тижні після цвітіння). Поливайте грядки під корінь увечері, використовуючи відстояну теплу воду.
 • Розпушування та прополювання. З моменту появи перших сіянців проводьте прополювання міжрядь. Прорізайте сходи після утворення справжніх листочків, залишаючи в лунці по одній рослині. Висаджену в грунт розсаду необхідно пропролоти через тиждень після посадки, щоб коріння встигло зміцнитися в землі. Коли кукурудза підніметься до 0,5 м., підгорніть її з усіх боків для стійкості та утворення додаткових коренів.
 • Пасинкування та запилення. Для отримання раннього врожаю цукрової кукурудзи видаліть бічні пагони у головного стебла. Щоб забезпечити запилення рослин, потрясіть волоті кукурудзи в період цвітіння. Процедуру проводьте рано вранці в тиху погоду.
 • Підживлення. Перше підживлення на стадії формування 2-4 справжніх листків проводите азотовмісними речовинами – настоєм коров’яку (1:10) або пташиного посліду (1:20), аміачною селітрою або сечовиною. За 1-2 тижні до цвітіння внесіть під корінь монофосфат калію або золу.
 • Захист від хвороб та шкідників. Для збереження зеленої маси та майбутнього врожаю обробляйте кукурудзу фунгіцидними та інсектицидними препаратами при перших ознаках хвороби (цвіль насіння, пухирчаста головня, коренева гнилизна, фузаріоз, сіра гнилизна) або нашестя шкідників, попелиця, дротяник, шведська муха).

Кукурудзу в молочній фазі варять у качанах або використовують зерна для консервації на зиму.

При правильному виборі способу посадки кукурудзи та ретельному догляді за рослинами навіть на невеликій ділянці можна отримати солідний урожай. Скористайтеся порадами фахівців та зберете щільні качани.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *