Останні Записи:
 • Як використовувати яєчну шкаралупу… Яєчну шкаралупу вважають природним джерелом кальцію. Вона незамінна у вирощуванні різноманітних городніх та садових культур, сприяє цвітінню декоративних квітів. Яєчна шкаралупа як добриво активно використовується…
 • Доларове дерево: догляд та… Доларове дерево – рослина, яку вважають символом фінансового благополуччя. При неправильному догляді воно втрачає привабливий вигляд і не цвіте. Секрети вирощування доларового дерева Як називається…
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
Поради

Які добрива треба вносити навесні для саду та городу?

Які добрива треба вносити навесні для саду та городу?
Поділитися записом:

Як тільки холоди відступили, настав час готуватися до дачного сезону — вирощувати розсаду зелені та овочів, обрізати лозу та яблуні, упорядковувати полуницю. Щоб врожай був якісним та рясним, варто вирішити, які добрива вносити навесні у грунт. Грунт збіднюється весною через вимивання корисних речовин талими водами. Дефіцит мікро- та макроелементів негативно позначається на розвитку рослин. Якщо грунт болотистий, можна регулювати рівень кислотності за допомогою азотистих добавок та комплексних мінеральних добрив.

Для чого необхідне весняне підживлення?

Агрономія відноситься до точних наук, і розрахувати врожайність можна окремо з кожної культури. Для цього враховують внесені раніше добрива, їх кількість з розрахунком на кожен центнер продукції, вміст гумусу, види та сорти рослин, умови розвитку у кліматичних зонах. Правильний вибір того, які потрібні навесні добрива для городу дасть максимальний результат при мінімум вкладень. Точне нормування виключить накопичення у плодах шкідливих нітратів. Якщо діяти необдумано і неправильно вносити добрива, природна родючість грунту погіршується, страждає структура грунту, що позначається на культурах, що вирощуються.

Основні ознаки нестачі добрив

Щоб підживлення саду навесні мінеральними добривами не призвело до надлишку речовин, бажано визначити, чого не вистачає посадкам. Дефіцит тих чи інших сполук визначається на вигляд рослин:

 1. Азот – бадилля стає блідим, від рожевого до жовтого, рослина погано розвивається, а листя деформується і опадає.
 2. Калій – листя по краях виглядає обпаленим, зелень закручується, бутони засихають і обсипаються.
 3. Фосфор – бадилля стає фіолетовим, листя скручується.
 4. Магній – края листя жовтіють.
 5. Цинк — листя дрібніє, покривається плямами.
 6. Мідь – листя вицвітає майже до білого кольору.

Якщо складно зрозуміти, який елемент у дефіциті, можна вибрати універсальні добрива для саду та городу навесні (таблиця з інформацією про склад, вказана на упаковці включає цілий комплекс корисних речовин).

Які добрива треба вносити навесні для саду та городу?

Коли варто починати внесення добрив у грунт навесні?

Починати підживлення саду навесні мінеральними добривами можна відразу після сходу снігового покриву. За кучугурами розсипати підживлення недоцільно, оскільки більшість корисних речовин піде разом з талими водами. Правило «що більше, тим краще» тут не працює, навіть навпаки. Надлишок речовин шкідливий іноді більше, ніж їх брак. Від перенасичення грунту рослини погано ростуть, чахнуть і хворіють, бутони формуються повільно, як і плоди.

Як впливають різні види добрив для весняного внесення у разі їх надлишку?

Плануючи весняне підживлення саду та городу, необхідно правильно підібрати склад і обов’язково дотримуватися інструкції, вказаної виробником на упаковці. Ті ж речовини, дефіцит яких призводить до зазначених вище наслідків, можуть сильно нашкодити культурам, якщо використовувати їх частіше та більше за рекомендоване.

Надлишок поживних елементів можна також визначити візуально:

 • Азот. Зелені стає надто багато. Через це затримується цвітіння рослин та їх плодоношення. У томатів та огірків надлишок азотних добрив для саду навесні провокує небезпечну концентрацію нітратів у плодах.
 • Фосфор. Листя жовтіє, падає. Культура старіє, висихає.
 • Кальцій. Пагони прискорено ростуть і одразу в’януть. Листя покривається білими плямами.
 • Магній. Листя скручується, стає чорно-зеленим.
 • Калій. Листя світлішає, уповільнюється зростання рослин.

Види весняних добрив для саду та городу

Органічні

Мають рослинне та тваринне походження. До перших відносять тирсу, компост, сидерати, торф. До других – перегній, кісткове борошно, гній. Органіка насичує грунт азотом і рядом макроелементів, живить корисні грибки та бактерії, розпушує грунт. Перегній можна приготувати самостійно, вибравши один із відповідних способів, які ми описували в іншій статті.

Мінеральні

Вивчаючи питання, які добрива потрібні навесні для саду, багато садівників зупиняють свій вибір на мінеральних добавках. З ними працювати простіше, ніж з органікою. Виробники дають чіткі рекомендації щодо термінів та дозування. Мінерали не працюють з грунтом, але швидко забезпечують культури необхідними речовинами у доступній формі.

Комплексні

У спеціалізованих магазинах пропонуються комплексні склади, призначені для дерев, квітів, овочів та ягід.

Народні

Після зимової сплячки деревам буде корисно запропонувати азотну органіку з розрахунку 2 л. води та 500 мл. гною на 1 м2. Таким розчином поливають стовбурне коло.

Інші народні засоби:

 • яєчна шкаралупа і кісткове борошно, багаті на кальцій, закладаються в грунт;
 • лушпиння цибулі знезаражує грунт, позбавляє від шкідників рослини;
 • деревна зола містить фосфор та калій;
 • сидерати закладаються в грунт на місці проростання;
 • тирса і кора збагачують грунт азотом;
 • мул з стоячих водойм по азоту багатший гною в 4 рази.
Які добрива треба вносити навесні для саду та городу?

Весняне підживлення грунту

Мінеральними добривами

Перш ніж займатися внесенням добрив для саду та городу навесні, необхідно розібратися у їхніх видах. Мінеральні добавки поділяються на 3 групи з урахуванням впливу на культури та термін їх застосування.

 1. Азотовмісні відповідають за зростання зеленої маси. Збільшують дозу для капусти, салату та ін.
 2. Фосфоровмісні підвищують кількість і масу плодів. Дозування збільшують для полуниці, зернових культур, гороху.
 3. Калійвмісні стимулюють розвиток коренів. Норму збільшують для буряків, моркви та інших коренеплодів.

Дія добрив не обмежується перерахованими вище, але основні напрямки допоможуть зорієнтуватися у застосуванні. Враховуючи, що отримати врожай без хорошої кореневої системи та листя неможливо, використовувати корисні підживлення слід комплексно. До внесення вивчають склад – кількість азоту, калію та фосфору. Виробники полегшують вибір весняних добрив для саду та городу, позначаючи на упаковці назви культур та дозування.

Весною бажано застосовувати комплексні склади, враховуючи обробку землі восени. За зиму в грунті частина корисних речовин вимивається, але близько 80% залишається. У цьому азот вимивається швидше, а калій накопичується.

Органікою

Органічні добрива, крім компосту, навесні не використовують: рослини не зможуть повністю засвоїти свіжу органіку. Це не шкідливо, але витрачена праця буде марною. Свіжий гній ВРХ не рекомендується застосовувати, оскільки він містить насіння бур’янів, а користі практично не приносить. Органіці потрібно перепріти з урахуванням рекомендованого режиму. Листя і бадилля з грядок достатньо замочити в спеціальних ємностях на кілька днів. Гній ВРХ зберігають у буртах близько 2 років, щоб насіння бур’янів, що потрапило в нього, втратило життєздатність.

Весняні добрива для обробки саду

Перше підживлення проводять азотовмісними сумышами. Азот першим вимивається з талими водами. Для дерев підійде аміачна селітра, гній, сечовина, послід. Чагарникам навесні потрібні дві обробки — коренева та позакоренева.

Для квітника також потрібно передбачити весняні роботи. Клумби розпушують та мульчують, підгодовують з урахуванням потреб:

 • Нарциси – 30 г. нітрофоски на 1 м2 після того, як з’являться перші квітконоси.
 • Гіацинти – нітрофоска та сечовина з розрахунку 2 ст. л. на 1 м2 після того, як з’являться сходи.
 • Крокуси – суперфосфат і калій сірчанокислий у дозуванні 20 г. на 1 м2, коли сформується перше листя.
 • Примули – «Кеміра» у дозуванні 1 ст. л. на 10 л. води після формування перших бутонів.
 • Молоді троянди обробляють фосфорними добавками (рідким коров’яком, настоєм трави, пташиним послідом). Дорослі кущі удобрюють аміачною селітрою з розрахунку 30 г. на 1 м2.

Весняні добрива для всіх городніх культур

Після відтавання грунту та сходу снігу, коли нирки на деревах і чагарниках набухають, настав час вносити перші добрива. Грядки під овочі обробляють за 1 місяць до посіву та посадки розсади. Використовують фосфорні склади (25 г. на 1м2), азотні підживлення (35 г. на 1 м2) калійні добрива (20 г. на 1 м2).

Які добрива треба вносити навесні для саду та городу?

Норми для різних культур підбирають, керуючись рекомендаціями з довідників, інструкціями щодо застосування до препаратів та порадами досвідчених овочівників:

 • картопляну грядку обробляють перегноєм і гноєм, що перепрів;
 • ділянку під буряк та моркву удобрюють перегноєм за 2 дні до посадки;
 • грядки для огірків роблять високими, шарами викладають солому, гній, перегній, покриваючи садовою землею;
 • землю під помідори обробляють торфом та перегноєм, а після посадки застосовують мінеральні склади.

Багаторічним деревам і чагарникам потрібне азотне підживлення. Деревам допоможе слабкий розчин аміачної селітри, посліду та сечовини. Поливають розчином стволове коло з розрахунку 5 л. на 1 м2. Для чагарників підійде розкидання сульфату амонію 50 г. на 1 м2. Якщо з осені ділянка оброблялася органікою, то весною не потрібно повторно удобрювати грунт.

Наприкінці травня багаторічні ягідники підгодовують повторно. Для цього використовують 2% розчин калію сірчанокислого та суперфосфату, додаючи за необхідністю мікроелементи (борну кислоту, марганець сірчанокислий).

Пыдживлення ділянки навесні — одна з умов отримання хорошого врожаю, підтримання здоров’я всіх насаджень, покращення кількості та якості плодоовочевої продукції.

Особливості застосування добрив з урахуванням сезону

Грамотні садівники раз на пару років аналізують склад грунту щодо вмісту мінеральних речовин і гумусу. На підставі отриманих результатів розраховують, які добрива вносити у грунт навесні та в якій кількості. Стандартно вистачає суміші у кількості 200–400 г./м2 з азоту, фосфору та калію. Точні дозування залежать від родючості грунту та рослин, що вирощуються.

Навесні потрібно забезпечити розвиток коренів, для цього необхідний калій. Потім стимулюють зростання зеленої маси за допомогою азоту, а під час дозрівання врожаю додають фосфор. Важливо врахувати реакцію рослин на різні добрива. Калій вони споживають не більше, ніж їм потрібно. Інша ситуація з азотом: якщо перевищити норми, листя стане темно-зеленим і великим, непридатним для вживання. Досвідчені агрономи ведуть журнал, де фіксують термін весняного підживлення саду та городу, кількість та назви добрив. Позначають ділянку та найменування культури, вказують кількість врожаю.

Вибір на користь комплексних універсальних весняних добрив замість звичайних обумовлений можливістю підібрати необхідне відсоткове співвідношення мінералів. Скорочується кількість обробок, полегшується догляд за ділянкою, зростає врожайність. Залежно від типу речовини, весняне добриво вносять у грунт під час передпосівної підготовки або як підживлення під час вегетації. Мікроелементи підвищують стійкість рослин до хвороб та несприятливих умов.

Поради садівникам-початківцям за термінами обробки землі

Вибір періоду, коли вносити весняне добриво, залежить від складу речовин та особливостей культури. Розрізняють 3 способи застосування добрив навесні:

 1. По снігу, як тільки покрив почне танути. Добрива розсипають. Переваги – легкість та швидкість. Недоліки – мала ефективність. Розсипані добрива частково змиються талою водою, тому не вдається розрахувати скільки корисних речовин залишиться в грунті. Єдине, що може виправдати такий метод — відсутність обробки землі восени та розмаїття робіт навесні. Органіку в такий спосіб не вносять.
 2. У ході передпосівної підготовки, якщо немає можливості, — під час посівної. Спосіб ефективний, оскільки поживні речовини встигають проникнути у грунт до кореневої системи. Бажано відразу прикрити добрива грунтом.
 3. Під час посадки рослин. Складний та ризикований метод, оскільки можна помилитися з дозуванням. Спосіб виправданий, якщо є сучасна с/г техніка, але якщо доведеться працювати вручну, краще утриматися від такого методу.

Незалежно від того, як саме проводиться підживлення дерев навесні та городу, рекомендується дробово вносити корисні речовини – тричі за етапи вегетації та дозрівання. Відразу вносити повну дозу не слід, оскільки можна нашкодити ґгрунту та культурам. Рекомендації щодо удобрення окремих рослин та дерев читайте в інших статтях.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *