Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Поради

Залізний купорос: застосування в садівництві і на городі

Залізний купорос: застосування в садівництві і на городі
Поділитися записом:

Залізний купорос є фунгіцидним препаратом, який використовують для боротьби з основними хворобами рослин. Він відрізняється низькою ціною і високою ефективністю. Складається на 53% з кристалів солі, отриманої в результаті хімічної реакції сірчаної кислоти і двовалентного заліза. Завдяки обробці рослин в саду розчином залізного купоросу вдається позбутися від цвілі, лишайників і моху, вилікувати плямистість на трояндах, удобрити родючий шар грунту і захистити культури від шкідників.

Що собою являє хімікат?

Залізо бере участь в енергетичному і окислювальному клітинному обміні, диханні, утворенні хлорофілу. Культурами, які виростають на карбонатних і засолених грунтах з pH від 7, залізо не засвоюється. Для таких земель обробка залізним купоросом є єдиним способом надати залізо рослинам в засвоюваній формі.

Речовина являє собою водорозчинний порошок з синіх або зелених кристалів без запаху з металевим смаком. Хімічна формула залізного купоросу – FeSO4. Інші назви: залізо сірчанокисле, сульфат заліза. У теплій воді речовина розчиняється швидше. Готовий розчин зберігає свої властивості недовго. Навесні залізний купорос застосовується самостійно або з іншими добривами. Допускається змішування з гашеним вапном, яке використовується для побілки в саду.

Залізний купорос: застосування в садівництві і на городі

Дерева обробляють хімікатом, щоб знищити комах, зимуючих в пристовбурних кругах і під корою. Крім застосування в сільському господарстві, залізний купорос використовують для обробки дерев’яних будівель (альтанок, навісів і веранд) для профілактики утворення цвілі і грибка.

Плюси і мінуси агрохімічного добрива

Використовуючи залізний купорос в садівництві, позитивний результат отримують, тільки якщо строго дотримуватися інструкції по застосуванню.

Переваги фунгіциду:

 • універсальність застосування (в сільському господарстві, промисловості, побуті);
 • висока ефективність для лікування хвороб яблунь, смородини, виноградника;
 • низька токсичність (контакт з шкірою не викликає роздратування);
 • поверхнева дія (препарат не проникає в клітини рослини);
 • доступно – порошок кристалогідрата продається в будь-яких садових магазинах.

Недоліки залізного купоросу:

 • дощ легко змиває речовину з рослин;
 • препарат малоефективний проти шкідників-комах;
 • обробляти рослину можна тільки ранньою весною або пізно восени, коли листя немає.
Залізний купорос: застосування в садівництві і на городі

Як правильно розводити препарат?

Для розведення порошку потрібно тільки чиста ємність і інструкція із застосування. На 2 л. теплої води беруть 500 г. порошку залізного купоросу. Добре перемішують, переливають у пластмасове відро і доводять об’єм водою до 10 л. Через півгодини 5% робочий розчин готовий. Якщо потрібен інший обсяг для прикореневого підживлення або обприскування, використовують підручні засоби. Так, в сірникову коробку поміщають 22 г. порошку, в 1 ст. ложку – 16 г., а в 1 ч. ложку – 5 г. Дозування розраховують з урахуванням витрат, оскільки готовий розчин зберігається не більше 24 годин. У сухому вигляді термін зберігання необмежений.

Інструкція по застосуванню залізного купоросу з урахуванням призначення

Препарат продається в упаковці, що містить інструкцію по застосуванню, із зазначенням дозування і норм безпеки.

Від шкідників

Для позбавлення від шкідливих комах одного залізного купоросу недостатньо, оскільки в ньому немає компонентів, що знищують шкідників. Але в тандемі з цільовою отрутою сульфат заліза посилить дію першого. Забороняється змішувати з інсектицидами та препаратами, що дають лужну реакцію.

Обробка саду залізним купоросом починається з весни, поки нирки ще не розкрилися (інакше їх можна обпалити). Обприскувати потрібно всю крону дерев, а якщо потрібно, широким пензлем пройтися по стовбуру. Для обприскування готують 5% розчин: розводять 50 г. порошку в 1 л. води.

Залізний купорос: застосування в садівництві і на городі

Проти мохів та лишайників

Для боротьби з мохом і лишайниками проводять обприскування. Заходи також намічають на ранню весну, поки нирки закриті. Обробляють гілки і стовбур, а також знезаражують грунт в пристовбурних колах. Через 2 тижні повторюють обприскування дерев, а чагарники обробляють вже восени.

Від хвороб

Від парші, грибкових захворювань, борошнистої роси застосовують 3% розчин залізного купоросу на кісточкових деревах і 5% розчин на зерняткових. Полуницю лікують від сірої гнилі 3% розчином. Розу обприскують 3% розчином, а землю навколо поливають 5% рідиною. Обробка дерев залізним купоросом проводиться обприскуванням по осені, коли листова шапка вже видалена.

Для лікування хлорозу

Для лікування хлорозу у рослин, вирощуваних на грунті з дефіцитом заліза, використовують хелат заліза. Робочий розчин готують з 1,5 л. теплої води, 0,5 ч. л. лимонної кислоти і 0,5 ст. л. купоросу. Після змішування рідина настоюється півгодини. Використовується відразу, оскільки втрачає свої властивості протягом 2 годин.

При пломбуванні дупла

Невеликі пошкодження на деревах через неправильну обробки або повну її відсутність перетворюються в дупло. Щоб зберегти плодоносне дерево, слід замазати пошкодження цементним розчином, попередньо виконавши санітарне обприскування. Всі роботи планують на пізню осінь, коли дерево вже відпочиває. Спочатку дупло зачищається від відмерлих клітин до появи здорових. Далі проводиться обприскування 5% розчином купоросу. Залишається закрити дупло розчином, приготованим з 6 частин піску, 2 частин цементу і 1 частини вапна. Довести розчин до консистенції рідкої сметани і замазати пошкодження. Після висихання імітацію пломби обробити фарбою.

Залізний купорос: застосування в садівництві і на городі

Запобіжні заходи, рекомендовані при використанні

Незважаючи на те, що залізний купорос відносять до препаратів низького класу небезпеки, нехтувати елементарними заходами захисту не слід. Ось, що потрібно знати до проведення сезонних заходів:

 1. Важливо уважно ознайомитися з інструкцією із застосування до придбаного препарату. Виробники в обов’язковому порядку друкують на упаковці важливу інформацію або пропонують окремі буклети та листівки. Інструкція по застосуванню складається виходячи з багаторічного досвіду садівників, тому повинна дотримуватися неухильно.
 2. Для перемішування робочого розчину необхідна ємність з матеріалу, який не взаємодіє з сірчанокислим залізом. Це може бути скло, кераміка, пластик.
 3. Для захисту власного здоров’я садівники використовують індивідуальні засоби – спецодяг, головні убори, респіратори, рукавички, окуляри.
 4. При попаданні хімічної речовини на слизові оболонки очей необхідно терміново промити їх під напором проточної води, в разі потреби – звернутися в клініку.
 5. Після завершення робіт в саду бажано прийняти душ, щоб змити випадкові бризки розчину.
 6. Обробляючи город, важливо обмежити переміщення по ньому домашніх тварин, наприклад закривши їх на час в приміщеннях.
 7. Не слід починати обприскування залізним купоросом при сильному вітрі і дощі.

При роботі з залізним купоросом і іншими хімікатами потрібно точно дотримуватися дозування. Слабка концентрація розчину не дасть потрібного ефекту, і доведеться проводити повторну обробку. Надто висока концентрація призводить до опіків рослин. Якщо за прогнозом погоди ймовірні опади, роботи слід перенести, поки ситуація не стабілізується: дощ змиє залізний купорос з посадок, і всі роботи будуть марними.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *