Останні Записи:
 • Навіщо і коли потрібно… Мабуть, це одне з найспірніших питань, яке стосується вирощування капусти. Деякі жителі приватних будинків взагалі видаляють нижнє листя, щоб згодовувати його кроликам і птиці. Давайте…
 • Як власноруч зробити літній… Літній душ на ділянці дає дачникам чудову можливість освіжитися в спекотний день і зайнятися водними процедурами на дачі без повноцінної лазні. Готову дачну душову можна…
 • Полив томатів у відкритому… Для помідорів, що вирощуються у відкритому грунті, існують певні правила поливу, які трохи відрізняються від законів зволоження тепличних рослин. Їх необхідно враховувати при догляді за…
 • Як зробити затишний гамак… Сучасні дачники окрім облаштування грядок, клумб з квітучими рослинами та теплиць на своїх ділянках обладнують зону відпочинку. Невід'ємним атрибутом простору для релаксації на свіжому повітрі…
 • Обліпиха – посадка навесні… Незважаючи на велику декоративність і цілющі властивості (це не просто рослина, а буквально криниця вітамінів), обліпиха на ділянках дачників зустрічається досить рідко. Причина такого парадоксального…
Дім

Зимова теплиця – особливості конструкції, варіанти облаштування

Зимова теплиця - особливості конструкції, варіанти облаштування
Поділитися записом:

Багато захоплених садівників та городників мріють і в холоди не розлучатися зі своїм хобі та вирощувати рослини цілий рік. Для цього без зимової теплиці не обійтись. Плануючи будівництво, треба точно уявляти, що задоволення це не з дешевих і потребує спеціальних знань. Побудувати зимову теплицю нелегко, але можливо. Розповімо про основні моменти та нюанси.

Вимоги до зимових теплиць

Зимова теплиця має бути сконструйована і збудована таким чином, щоб навіть у холодні темні місяці забезпечувати рослинам стабільні комфортні умови: оптимальну температуру, достатню освітленість, необхідну вологість. На першому етапі необхідно визначитися з видом рослин, які планується вирощувати: гриби чудово почуваються у темряві, а квітам потрібно багато світла. Розсада може розвиватися в прохолодному кліматі, а лимони, швидше за все, загинуть і т.д. Бажано забезпечити вентиляцію, щоб повітря не застоювалося.

У теплиці завжди підвищена вологість, а отже, сприятливі умови для розвитку грибка та цвілі. Необхідно вжити всіх можливих заходів, щоб виключити подібну ймовірність.

Яку саме побудувати теплицю для цілорічного вирощування рослин кожен вирішує самостійно, виходячи з таких міркувань:

 • досвід у городництві;
 • розміри тепличного господарства;
 • спеціалізація теплиці;
 • регіональні кліматичні особливості.

Конструктивні відмінності літніх та зимових теплиць

Зимові теплиці також відрізняються від літніх, як літній дачний будиночок від капітальної будови.

Для будівництва зимової теплиці вибирають міцні матеріали, здатні протистояти вітровим навантаженням, витримати велику масу снігу, що випав, переносити різницю температур всередині і зовні будівлі. Цим умовам відповідає скло чи сучасний матеріал полікарбонат. Літній парник добре виконає свою функцію за допомогою простої поліетиленової плівки.

У літніх парниках і теплицях немає необхідності будувати потужну систему опалення, легка нічна прохолода не занапастить ніжні рослини. Зовсім інший підхід до зимової теплиці – система опалення має бути капітальною, старанно продуманою, щоб не допустити зниження температури нижче за критичний рівень.

Зимова теплиця - особливості конструкції, варіанти облаштування

Дах зимової теплиці повинен мати скати, щоб з них з’їжджав сніг.

Літня теплиця може бути єдиним простором для вирощування рослин, у той час як зимова споруда повинна бути як мінімум «двокімнатною». Тамбур служить своєрідним шлюзом між вулицею та приміщенням з рослинами, там розташовується робочий стіл, інвентар, добрива та підживлення, вузол управління опалювальними, поливальними, вентиляційними системами.

Для спорудження зимової теплиці потрібен міцний заглиблений фундамент, тоді як парник можна монтувати прямо на землі.

Полікарбонат у будівництві зимових теплиць

Сучасним рішенням є зимова теплиця з полікарбонату. Цей матеріал має ряд переваг, основними з яких є:

 • висока міцність;
 • гарна світлопропускна здатність;
 • полікарбонат – матеріал легкий, тому не вимагає дорогих силових конструкцій та може кріпитися до будь-якого каркаса;
 • полікарбонат добре витримує перепади температур, що не руйнується під дією ультрафіолетового випромінювання;
 • матеріал легкий в обробці та установці;
 • садові споруди з полікарбонату виглядають сучасно та естетично.

Варіанти конструкції теплиці

Зимова теплиця з опаленням може мати різні конструктивні рішення, залежно від спеціалізації споруди.

Основа може бути квадратною або прямокутною. Стіни роблять прямими чи похилими. Дах обов’язково повинен мати скати. Бажано передбачити віконця для провітрювання. Крім арочної існує кілька поширених варіантів даху: стрілчастий, А-подібний, пірамідальний, купольний.

В окремій теплиці можна передбачити опалювальний тамбур. Якщо теплиця є пристроєм до будинку, без тамбуру можна обійтися. Його функцію буде виконувати приміщення, розташоване в частині будинку, що примикає. Цей варіант особливо добрий для невеликої ділянки з садом.

Зимова теплиця - особливості конструкції, варіанти облаштування

Етапи будівництва теплиць

Багато майстрів запитують, як побудувати зимову теплицю, щоб вона була міцною, надійною і добре виконувала свої функції.

До будівництва зимової теплиці своїми руками можна приступати якщо є досвід у таких роботах. В інших випадках краще довірити зведення та оснащення споруди професіоналам.

Фундамент для теплиці

Фундамент призначений для виконання наступних функцій:

 • захист конструкції від руйнування при великих вітрових навантаженнях;
 • теплоізоляція;
 • більш тривалий термін служби.

Фундаменти для теплиць розрізняються за конструкцією та матеріалом.

Для невеликої теплиці, розташованої на рівній ділянці, фундамент можна зробити з бруса і залити його бетоном.

Якщо поверхня ділянки недостатньо рівна – гарним рішенням буде фундамент з цегли або каменю. Простір між камінням засипають теплоізолюючим матеріалом – керамзитом.

Фундамент з плит підходить для теплиць, в яких планується розводити рослини з невеликою кореневою системою, інакше їм просто нікуди зростатиме.

Стрічковий фундамент – оптимальний варіант для будівництва капітальних теплиць з полікарбонату.

Ціни на бетонну суміш

Ціни на бетонну суміш різняться залежно від регіону.

До складу суміші зазвичай входить одна частина цементу, три частини щебеню та дві частини піску. Готувати суміш починають зі змішування сухих інгредієнтів, які потім розводять водою з розрахунку 1 частину води на 4 частини суміші. Зазвичай обсяг води дорівнює обсягу цементного порошку. Розчин замішують до консистенції густого тіста, після чого заливають у опалубку.

Зимова теплиця - особливості конструкції, варіанти облаштування

Стіни з пінобетону

Як зробити зимову теплицю з міцними та теплими стінами – це питання, від вирішення якого великою мірою залежить успіх експлуатації споруди.

Піноблоки – матеріал легкий, що має хороші теплоізолюючі якості. Монтаж проводиться швидко. Перший шар блоків укладають на розчин, а наступні на спеціальний клей.

Покрівля теплиці

Після монтажу стін приступають до влаштування скатів, на які потім монтують перший шар полікарбонату. Необхідно передбачити канали для стікання конденсату. Другий шар полікарбонату вмонтовують на силіконовий герметик.

Щоб покрівля була герметична, коньковий брус покривають оцинкованим профілем та обробляють силіконовим герметиком.

Остаточне оздоблення теплиці

На завершальному етапі обробки теплиці взимку встановлюють опалювальні та вентиляційні системи. Опалення може бути пічним, повітряним за допомогою теплових гармат, водяним, комбінованим.

Водяні труби можна встановити не тільки вздовж стін, а й зробити теплу підлогу.

При варіанті комбінованого опалення поряд з водяними трубами використовують інфрачервоні обігрівачі.

Для освітлення використовують натрієві лампи, які успішно імітують сонячне освітлення.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *